Japonia zamawia trzy kolejne śmigłowce H225 od Airbus Helicopters

Śmigłowiec H225 Japońskiej Straży Przybrzeżnej (fot. Airbus Helicopters)

21 czerwca, podczas trwającego Paris Air Show, Airbus Helicopters podpisał umowę z Japońską Strażą Przybrzeżną (Japan Coast Guard - JCG) na zakup trzech dodatkowych śmigłowców H225. Łącznie, po realizacji nowego kontraktu w lutym 2020 r. japońska jednostka będzie korzystać z 9 egzemplarzy H225. Formacja ta złożyła zamówienie na szósty H225 już w 2016 r., jego dostawa spodziewana jest w 2018 r.

W ramach umowy, trzy ze śmigłowców H225 będą służyć do misji zapewniania bezpieczeństwa i kontrolowania aktywności u wybrzeży Japonii, w obrębie jej wód terytorialnych, oraz będą wykorzystywane do zadań świadczenia pomocy humanitarnej, związanej z klęskami żywiołowymi.

„Japońska Straż Przybrzeżna na śmigłowcach z rodziny Super Puma lata już od 25 lat, i kontynuacja zamówień na H225 świadczy o zaufaniu, jakie klient pokłada w naszym produkcie i zaangażowaniu w obszarze wsparcia, jakie zapewniliśmy zespołowi na przestrzeni upływających lat”, stwierdził Olivier Tiller, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Japonii. „H225 to idealny wybór dla specyfiki zadań JCG, w tym operacji SAR i ochrony wysp oraz wybrzeża, biorąc dodatkowo pod uwagę jego wszechstronność i zdolności do działania w dowolnych warunkach atmosferycznych. Zespół Airbus Helicopters w Japonii nadal będzie oferował jak największe wsparcie, by zagwarantować odpowiednią dostępność floty H225 należącej do klienta”.

Pierwszym śmigłowcem Airbus Helicopters we flocie Straży Przybrzeżnej Japonii był AS332 L1, wprowadzony do służby w 1992 r. Następnie, pierwszy egzemplarz H225 powitano w roku 2008. Obecnie, Japończycy użytkują osiem maszyn wywodzących się z rodziny Super Puma. Po zrealizowaniu najnowszego zamówienia, flota Super Pum należących do JCG powiększy się ostatecznie do 11 egzemplarzy.

H225, najmłodszy członek rodziny Airbus Helicopters Super Puma, jest 11-tonowym, dwusilnikowym wiropłatem, zdolnym do transportu do 19 pasażerów. Wyposażony w najnowocześniejszy system elektronicznej awioniki i autopilota, H225 cechuje się znaczną długotrwałością lotu i wysoką prędkością przelotową. Można śmigłowiec ten integrować również z innym sprzętem, dopasowując go do konkretnego, dowolnie wyznaczonego mu zadania.

Obecnie w Japonii Ministerstwo Obrony Narodowej oraz służby porządku publicznego wykorzystują łącznie 25 maszyn wywodzących się z rodziny Super Puma, w tym w operacjach poszukiwania i ratownictwa, do transportu na platformy wiertnicze i VIP, w pożarnictwie i transporcie towaru i osób.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus