Przejdź do treści
H135 Gwardii Cywilnej Hiszpanii w locie w górach (fot. Airbus Helicopters)
Źródło artykułu

Hiszpańskie ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych zamawiają 36 śmigłowców H135

Ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych Hiszpanii zamówiły 36 śmigłowców Airbus H135. Podpisana właśnie umowa koresponduje z planem stymulującym, uruchomionym przez rząd w celu wsparcia przemysłu. Ministerstwo Obrony otrzyma 18 śmigłowców dla Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych również dostanie 18 maszyn przeznaczonych dla Policji Narodowej i Gwardii Cywilnej. Dostawy zaczną się w przyszłym roku.

Hiszpańskie Wojska Lądowe dysponują już 16 śmigłowcami H135. Teraz pierwsze H135 trafią do Sił Powietrznych tego kraju, ponadto pierwszy produkt Airbus Helicopters znajdzie się w hiszpańskiej Marynarce Wojennej. Podobnie jak w przypadku kupionych przez Wojska Lądowe H135, nowe wiropłaty dla SP i MW zastąpią starsze typy śmigłowców wykorzystywane obecnie do zaawansowanego szkolenia pilotów. Standaryzacja flot szkoleniowych w trzech rodzajach sił zbrojnych stworzy synergie i doprowadzi do wdrożenia nowych i bardziej efektywnych działań szkoleniowych i wspierających.

„Wraz z NH90, H135 będzie widoczny we wszystkich rodzajach hiszpańskich sił zbrojnych, jako przykład harmonizacji i poszukiwania synergii w szkoleniu i obsłudze technicznej, zgodnie z naszym Master Planem dla śmigłowców", powiedział admirał Santiago González. „Współpraca między ministerstwami spraw wewnętrznych i obrony jest ważnym elementem racjonalizacji programów rządu hiszpańskiego".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dysponuje 31 śmigłowcami H135. Służą one w Policji Narodowej, Guardia Civil i służbie zajmującej się nadzorem ruchu – Tráfico. Nowe wiropłaty umożliwią Policji i Guardia Civil zastąpienie śmigłowców BO105 w szerokim zakresie misji, w tym egzekwowania prawa i ratownictwie.

„Cieszymy się z podpisania największego kontraktu na H135 w historii tego programu w Hiszpanii, będącej dla nas kluczowym partnerem i jednym z największych użytkowników H135 na świecie. Korzystam z okazji, aby powitać hiszpańskie marynarkę wojenną i siły powietrzne w gronie użytkowników tej maszyny", powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Hiszpańscy klienci szczególnie docenili osiągi, wszechstronność i gotowość H135 do lotu".

Lekki, dwusilnikowy śmigłowiec H135 firmy Airbus jest wyposażony w najbardziej zaawansowane dostępne technologie, w tym w pakiet awioniki Helionix firmy Airbus Helicopters. 300 użytkowników w 64 krajach eksploatuje już około 1350 maszyn H135  Flota ta spędziła w powietrzu ponad 6 milionów godzin.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony