H160 da pasażerom nowy komfort podróży – wykazują próby w locie

Śmigłowiec H160 (fot. Anthony Pecchi)

Airbus Helicopters ogłosił walidację konfiguracji aerodynamicznej śmigłowca H160, co umożliwia zespołowi zaangażowanemu w przedsięwzięcie potwierdzenie niektórych kluczowych aspektów dotyczących projektu i osiągów dwusilnikowego śmigłowca nowej generacji.

„Dzięki ponad 200 godzinom zrealizowanych prób w locie, co jest formalnym kamieniem milowym w programie, byliśmy w stanie potwierdzić kilka kluczowych założeń projektowych, a nawet przekroczyć niektóre z nich w rzeczywistym środowisku”, powiedział Bernard Fujarski, starszy wiceprezes odpowiedzialny za program H160. „Możemy teraz przeprowadzić wszystkie próby w locie i jesteśmy przekonani, że nasz śmigłowiec nowej generacji będzie wyznaczać nowe standardy komfortu lotu dla pasażerów i załogi”, dodał.

Podczas trwających prób w locie, które realizują dwa prototypy w głównych zakładach w Marignane we Francji, H160 zademonstrował niezwykle niski poziom drgań wraz z godną uwagi statecznością, wyznaczając nowe standardy w tej dziedzinie.

„Niski poziom drgań był naszym głównym celem od momentu rozpoczęcia programu, a zaobserwowane wyniki dają nam pewność, że H160 będzie wyznaczać nowe standardy komfortu dla wszystkich misji, od ratownictwa medycznego do transportu pasażerskiego lub prywatnego i lotnictwa biznesowego. Nie możemy się doczekać, kiedy nasi klienci będą mogli doświadczyć wyjątkowej przyjemności lotu tym śmigłowcem”, dodał Fujarski.

Kolejne etapy prób w locie skupią się na badaniach w gorącym klimacie i odbędą się latem. Następnie, na dalszych testach osiągów silników Arrano – teraz wyposażone są w nie obydwa prototypy – próby zostaną przeprowadzone w klimacie arktycznym, w dalszej części roku. Trzeci prototyp dołączy do programu prób w locie w przyszłym roku, aby wspierać proces certyfikacji przed rozpoczęciem eksploatacji H160.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus