Airbus Helicopters z dynamicznym wzrostem sprzedaży w 2018 r.

Airbus Helicopters

Airbus Helicopters dostarczył 356 śmigłowców i zarejestrował zamówienia brutto na 413 śmigłowców (netto: 381) w 2018 r. (wzrost z 350 zamówień brutto w 2017 r.), utrzymując pozycję lidera na rynku cywilnym i porządku publicznego, jednocześnie umacniając swoją pozycję na rynku wojskowym dzięki sukcesom w międzynarodowych kampaniach. Firma ma także 148 zamówień na lekkie dwusilnikowe śmigłowce z rodziny H135/H145 i zabezpieczyła 15 zamówień na H160 następnej generacji. Pod koniec ubiegłego roku całkowity portfel zamówień wzrósł do 717 śmigłowców.

„Nasze wyniki sprzedażowe w 2018 r. pokazują wypracowaną odporność firmy, która pomaga nam poruszać się w trudnych warunkach rynkowych”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Mimo, że rynek cywilny i porządku publicznego utrzymuje się na niskim poziomie na całym świecie, udało nam się utrzymać globalną pozycję lidera dzięki szerokiej i nowoczesnej ofercie produktów i usług oraz międzynarodowemu zasięgowi. Co istotne, zwiększyliśmy nasz udział w sektorze wojskowym, zabezpieczając ważne kontrakty z czołowymi siłami zbrojnymi na całym świecie, dostarczając najlepszych w swojej klasie rozwiązań. Te pozytywne trendy dają nam możliwość przygotowania się na wyzwania przyszłości i kontynuowania naszej transformacji zorientowanej na innowacyjność i dbanie o lojalność klienta”.

W 2018 r. Airbus Helicopters dostarczył pierwszy ze stu H135 dla Chin w Qingdao, gdzie linia montażu końcowego posłuży rosnącemu zapotrzebowaniu rynku chińskiego na śmigłowce cywilne i porządku publicznego. Tymczasem Rządowa Flota Hongkongu odebrała dostawy pierwszych H175 w konfiguracji dla służb państwowych.

Ubiegły rok upłynął również pod znakiem sukcesów rodziny Super Puma, która dzięki wszechstronności śmigłowców została wybrana w kluczowych kampaniach wojskowych. Śmigłowce te zdobyły też serca nowych klientów cywilnych i służb porządku publicznego, którzy pozyskali rekonfigurowane H225, działające wcześniej na rynku ropy i gazu. 2018 był też bardzo pozytywnym rokiem dla NH90, który przyciągnął zamówienia na 28 jednostek dla Kataru oraz kolejne zamówienie na 23 jednostki dla Hiszpanii.

Najważniejsze etapy programu CityAirbus zostały osiągnięte w 2018 r., w tym testy z zasileniem elektrycznym załączonym i próby naziemne demonstratora technologicznego elektrycznego pionowego startu i lądowania (eVTOL). Premierowy lot planowany jest na początku 2019 r. Pierwszy H160 w konfiguracji seryjnej odbył próby w locie w 2018 r., podczas gdy demonstrator bezzałogowego statku powietrznego VSR700 wykonał swoje pierwsze loty bezzałogowe pod koniec roku.


Uwagi:
Zamówienia netto i portfel zamówień za cały 2018 r. stanowią odzwierciedlenie zawartych umów. Wartość portfela zamówień za 2018 r. zostanie określona zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (IFRS 15) i będzie odzwierciedlała odzyskiwalną wartość przychodów z tych kontraktów. Roczny portfel zamówień za 2017 r. nie będzie korygowany.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus