Airbus Helicopters rozwija działalność badawczo-rozwojową w Łodzi

H160M (fot. Airbus Helicopters)

Airbus Helicopters obchodzi dziś 5-lecie działalności w Łodzi. Uruchomione 19 lutego 2015 r. biuro projektowania śmigłowców stopniowo zwiększa zatrudnienie i kompetencje inżynierskie oraz udanie wdraża opracowane rozwiązania w konstrukcjach śmigłowców już produkowanych przez grupę, jak i w projektach całkiem nowych wiropłatów.

„Jesteśmy obecnie jedyną w Polsce firmą zaangażowaną w projektowanie, rozwój i certyfikację nowych typów śmigłowców na rynku globalnym. W ciągu ostatnich pięciu lat nikt inny w tym kraju nie opracował, nie przetestował i nie przygotował do produkcji nowego wiropłatu”, powiedział Mickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters.

Śmigłowcowe biuro projektowe w Łodzi zatrudnia 90 inżynierów zaangażowanych w kluczowe przyszłościowe programy Airbusa, w tym nowy, dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec H160, który wejdzie do eksploatacji już w bieżącym roku. Łódzcy inżynierowie odpowiadali za zaprojektowanie części płatowca H160. Dostawy wersji wojskowej – H160M – dla francuskich sił zbrojnych zaczną się w 2026 r.

Oprócz projektowania płatowca łódzki zespół prowadził także prace nad układami napędowymi i elementami ruchomymi. Opracował i przetestował wały oraz przekładnie do szybkiego śmigłowca nowej generacji Racer. Komponenty te są obecnie wykorzystywane do budowy jego prototypu.


Racer (fot. Airbus Helicopters)

Polscy inżynierowie byli również zaangażowani w budowę demonstratora CityAirbus. Stworzyli układ przeniesienia napędu z silników elektrycznych oraz byli odpowiedzialni za jego integrację z lokalnie zaprojektowanymi i przetestowanymi konstrukcjami wirników i kadłuba. CityAirbus odbył dziewiczy lot w 2019 r.; jego testy będą kontynuowane w 2020 r.


CityAirbu (fot. Airbus Helicopters)

„Od początku dostrzegaliśmy ogromny potencjał tkwiący w polskim biurze projektowym i zatrudnionych tam świetnych inżynierach, którzy ukończyli Politechnikę Łódzką i uczelnie w innych polskich miastach. Niektórzy z nich zdecydowali się już na przeprowadzkę do centrów badawczo-rozwojowych Airbusa w Niemczech i Francji”, powiedział Mickael Peru. „Pięć ostatnich lat dobitnie pokazało, że Airbus wywiązuje się z zobowiązań podjętych w Polsce.”

Airbus Helicopters planuje dalszy rozwój swojej działalności w kraju. W tym roku zamierza uruchomić pod Łodzią. nowe laboratorium. Posłuży ono do testowania elementów układu transmisji opracowanych przez miejscowe biuro projektowe. Placówka w Łodzi otrzyma także nowe narzędzia do projektowania. Ponadto Airbus planuje kontynuować współpracę z Politechniką Łódzką dotyczącą bieżących i przyszłych programów śmigłowcowych.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus