Airbus Helicopters i rząd Węgier utworzą zakład produkcyjny w Gyula

Airbus Helicopters - budynek (fot. promenad.hu)

Airbus Helicopters i rząd węgierski zdecydowały, że nowy zakład lotniczy powstanie w mieście Gyula w komitacie Békés, na wschodzie kraju. Zostanie zbudowany od podstaw i będzie pełnił rolę rdzenia powstającego węgierskiego klastra lotniczego.

Decyzję ogłosili w Budapeszcie Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters i Gáspár Maróth, komisarz rządowy ds. krajowego przemysłu obronnego oraz koordynacji modernizacji technicznej sił zbrojnych. Pod koniec 2018 r. przedstawiciele Airbus Helicopters i Węgier podpisali porozumienie o współpracy przemysłowej na rzecz długoterminowych projektów lotniczych.

W zakładzie będą wytwarzane precyzyjne metalowe podzespoły do ruchomych systemów śmigłowców wszystkich typów Airbus Helicopters. Produkcja ma ruszyć w 2021 roku. Rząd węgierski planuje stworzenie możliwości obróbki powierzchni metalicznych, a węgierska akademia lotnicza zamierza wesprzeć nowy zakład Airbusa szkoląc jego przyszłych pracowników.

Nowy podmiot gospodarczy przyjmie formę wspólnego przedsięwzięcia Airbusa i firmy należącej do węgierskiego skarbu państwa. Airbus obejmie większość udziałów w spółce I będzie zarządzał jej działaniem.

„Węgry oferują nam możliwość wdrożenia strategii opartej na specjalizacji naszych zakładów oraz budowy kompleksu lotniczego od podstaw, zgodnie z najnowocześniejszymi wymaganiami przemysłowymi”, powiedział dyrektor Bruno Even. „Możemy także polegać na wykwalifikowanych i dobrze wykształconych węgierskich pracownikach. Nie mogę się doczekać dnia, gdy Węgry dołączą do globalnej rodziny Airbus Helicopters jako nowy jej członek”.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus