Niemcy odbierają pierwszy samolot A400M w standardzie taktycznym

Samolot transportowy A400M (fot. Airbus Defence and Space)

Airbus Defence and Space dostarczył niemieckim siłom powietrznym pierwszy samolot transportowy A400M zakwalifikowany do operacji taktycznych i lotów w obszarach zagrożenia militarnego.

Jest to szósty A400M w służbie Niemiec i pierwszy, który oferuje nowe możliwości obok typowych dla tego samolotu doskonałych osiągów w roli transportowca strategicznego. Wszystkie samoloty zostaną zmodernizowane do nowego standardu i będą otrzymywać kolejne ulepszenia w miarę ich certyfikacji.

Wśród najnowszych możliwości samolotu kluczowe znaczenie mają ulepszenia w systemach obronnych, zrzucanie ładunku z powietrza oraz wykonywanie skoków spadochronowych. Ponadto A400M może operować na nieutwardzonych pasach startowych, latać zaledwie 50 metrów nad ziemią, tankować inne samoloty w powietrzu oraz bezpiecznie startować i lądować w bardzo wysokich temperaturach.

Nowy samolot jest wyposażony w podsystem obronny (Defensive Aids Sub-System, DASS) złożony z systemu ostrzegania przed rakietami, systemu ostrzegania przed radarami oraz systemu wyrzucającego flary i dipole utrudniające radiolokację. System DASS dla wszystkich samolotów A400M jest integrowany przez Airbus Defence and Space w Ulm.

Samolot jest w pełni certyfikowany do zrzutu ładunków wojskowych i humanitarnych ważących do 8 ton z tylnej rampy, na przykład 24 jednotonowych palet, a dalsze ładunki są obecnie kwalifikowane w ramach prób w powietrzu.

Spadochroniarze mogą skakać z rampy albo bocznych drzwi w grupach liczących do 20 osób, a pomyślnie zademonstrowano już zrzuty grup 30-osobowych, które niebawem mają zostać certyfikowane. W ramach dalszych testów liczby te zostaną zwiększone do 40, a następnie 58 spadochroniarzy w jednym zrzucie.

A400M może operować na trawiastych pasach startowych i pomyślnie ukończył próby certyfikacyjne na nawierzchni żwirowej i piaszczystej. Samolot zakwalifikowano do lotów w terenie górzystym na wysokości zaledwie 50 metrów nad ziemią w dzień i 100 metrów w nocy pod kontrolą pilota. Zaawansowane są prace nad automatycznym lotem na małej wysokości.

Samolot może być tankowany i sam tankować w powietrzu myśliwce oraz inne duże samoloty w warunkach dziennych. Operacje nocne zostały już zademonstrowane i są bliskie certyfikacji.

W najnowszej konfiguracji A400M jest certyfikowany do lotu w temperaturze do 55°C na poziomie morza, a zatem może działać na trudnych operacyjnie lotniskach w gorącym i wilgotnym klimacie. W przypadku problemu mechanicznego lub uszkodzenia bojowego może również startować i lądować z wykorzystaniem trzech spośród czterech potężnych silników, co jeszcze bardziej zwiększa jego wysoką autonomię operacyjną.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus