Przejdź do treści
NGWS z EF i RCs (fot. Airbus Defence and Space)
Źródło artykułu

"Innowacje dla FCAS": Airbus kończy fazę pilotażową współpracy z firmami typu start-up w Niemczech

Airbus zakończył pilotażową fazę inicjatywy „Innovations for FCAS” (I4 FCAS), której celem jest zaangażowanie niemieckich nietradycyjnych graczy z branży obronnej – obejmujących startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz instytuty badawcze – w rozwój Future Combat Air System (FCAS). Inicjatywę uruchomioną w kwietniu 2020 roku sfinansowało niemieckie ministerstwo obrony.

„Inicjatywa pokazuje, że program FCAS różni się od wcześniejszych większych projektów obronnych. Wdrażając młodych i innowacyjnych graczy, spośród których niektórzy nigdy nie mieli kontaktu z sektorem zbrojeniowym, zapewniamy wykorzystanie wszystkich dostępnych kompetencji w przełomowym programie high-tech, takim jak FCAS”, powiedział Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space. „Takie podejście będzie sprzyjać transferowi technologii między światem wojskowym i cywilnym. Naszą ambicją jest kontynuowanie inicjatywy i uczynienie z niej fundamentu naszej strategii innowacji w FCAS”.

W fazie pilotażowej 18 innowacyjnych graczy pracowało nad 14 projektami w różnych obszarach, obejmujących całą gamę elementów FCAS: chmurę bojową (combat cloud), system łączności, myśliwiec nowej generacji, zdalnie kierowanych nosicieli, system systemów, czujniki. Inżynierowie Airbusa ściśle współpracowali z MŚP i start-upami, aby w tych 14 projektach osiągnąć konkretne wyniki, takie jak:

  • pierwsza zatwierdzona do testów w locie wyrzutnia bezzałogowego statku powietrznego (UAV) z samolotu transportowego. Projekt ten jest wynikiem współpracy Airbusa jako integratora samolotu A400M z firmami Geradts GmbH w zakresie wyrzutni i SFL GmbH ze Stuttgartu w zakresie integracji UAV. Projekt jest wspierany przez symulacje DLR. Elastyczne podejście do projektowania i rozwoju pozwoliło na szybkie prototypowanie i gotowość do lotu po zaledwie 6 miesiącach.
  • demonstrator bezpiecznej chmury bojowej: pierwszy transfer zabezpieczonych systemów operacyjnych do środowiska chmury. Kernkonzept GmbH z Drezna wraz z Airbus CyberSecurity pokazały, w jaki sposób wykorzystać rozwiązania IT dla spełnienia najwyższych wymagań bezpieczeństwa w rządowym systemie chmurowym.
  • demonstrator zastosowania sztucznej inteligencji do analizy częstotliwości radiowych. Spółka Hellsicht GmbH z Monachium zasiliła swoje algorytmy zestawami danych dostarczonych przez Airbusa, uzyskując unikalną zdolność do identyfikacji niektórych nadajników, takich jak stacje radiolokacyjne, w czasie rzeczywistym.

Jako największy program zbrojeniowy Europy w nadchodzących dziesięcioleciach, FCAS ma na celu wyznaczanie nowych granic innowacji i technologii. Jego rozwój zaowocuje przełomowymi technologiami, w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, zespoły bezzałogowe, chmura bojowa czy cyberbezpieczeństwo.


Launcher I4FCAS UAV – Spośród tych 14 projektów inżynierowie Airbusa ściśle współpracowali z MŚP i start-upami, aby osiągnąć konkretne rezultaty, takie jak pierwsza zatwierdzona do testów w locie wyrzutnia bezzałogowego statku powietrznego (UAV) z samolotu transportowego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony