Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus dostarczy instrument radarowy do nowej misji Copernicus ROSE-L

Firma Airbus została wybrana przez Thales Alenia Space do budowy zaawansowanego przyrządu radarowego dla misji „Radar Observatory System for Europe in L band” (ROSE-L). Na czele konsorcjum przemysłowego zajmującego się przygotoqaniem urządzenia stanie oddział Airbus Defence and Space w Friedrichshafen (Niemcy). Będzie on przewodniczył firmom z 9 krajów. Kontrakt przyznany Airbusowi przez głównego wykonawcę misji, Thalesa Alenia Space, jest wart około 190 mln euro.

Misja Copernicus ROSE-L zacznie się w lipcu 2027 r. Prowadzący ją satelita zostanie wyposażony w instrument radilokacyjny z anteną z syntetyczną aperturą z aktywnym fazowaniem. Z orbity polarnej na wysokości 690 km nad Ziemią ROSE-L zapewni dzienny i nocny monitoring lądów, oceanów i lodu, oferując częstsze obrazowanie przy wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czułości. Wykorzysta zaawansowane techniki radarowe, w tym polarymetrię i interferometrię, do zbierania danych. Jego radar otrzyma największą płaską antenę, jaką kiedykolwiek zbudowano, o imponujących wymiarach 11 metrów na 3,6 metra; jest to mniej więcej rozmiar 10 stołów do ping-ponga.

Podczas 7,5-letniej działalności misja ROSE-L będzie służyć wielu użytkowników, w tym unijnym usługom Copernicus Land Monitoring i Emergency Management. Dostarczy ważnych danych na temat wilgotności gleby, rolnictwa precyzyjnego, bezpieczeństwa żywnościowego, biomasy leśnej i zmian w użytkowaniu gruntów. Ponadto zapewni monitoring polarnych pokryw lodowych i czap lodowych, zasięgu lodu morskiego i pokrywy śnieżnej.

„Wybór Airbusa do zaprojektowania tego skomplikowanego urządzenia stanowi dowód uznania dla wiodącej roli Airbusa w dziedzinie technologii radiolokatorów kosmicznych”, powiedział Jean-Marc Nasr, szef pionu Space Systems w Airbus. „Ziemia jest najlepszym i prawdopodobnie jedynym realnym miejscem dla ludzkości do przetrwania. Musimy więc dobrze się nią zajmować. Zastosowanie naszego radaru w misji ROSE-L pozwoli zrozumieć zmiany klimatyczne i wspierać zrównoważoną transformację ekologiczną. Nowej generacji satelita Copernicus umożliwi realizację Europejskiego Zielonego Ładu, a Airbus jest dumny, że uczestniczy w tym zadaniu”.

Warto wiedzieć, Airbus jest odpowiedzialny za pojazd kosmiczny lub ładunek w 3 z 6 misji obserwacji Ziemi i środowiska Copernicus nowej generacji: LSTM, CRISTAL i ROSE-L oraz dostarcza sprzęt o istotnym znaczeniu dla wszystkich sześciu misji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony