Airbus A400M kończy udział w testach desantowych

Jednoczesny zrzut 80 skoczków z obu burt A400M podczas jednego przelotu (fot. Airbus)

Airbus A400M, transportowiec nowej generacji, zakończył testy w locie wynikające z konieczności potwierdzenia zdolności maszyny do jednoczesnego zrzutu metodą „na linę” przez drzwi znajdujące się w obu burtach 80 spadochroniarzy (40+40) wraz z pełnym wyposażeniem w trakcie jednego przelotu. Testy zorganizowano we współpracy z francuską Agencją Zamówień Zbrojeniowych (DGA) oraz siłami zbrojnymi Francji I Belgii.

Zakończona sukcesem seria testów, wykonana nad zrzutowiskiem Ger Azet w południowej Francji w warunkach dziennych, wynikała także z obowiązku certyfikacji samolotu do zrzutu 58 skoczków przez drzwi desantowe w jednej, wybranej burcie. 58 to maksymalna liczba żołnierzy, których można desantować metodą “na linę” przez jedne drzwi A400M.

Wspomniane sprawdziany kończą fazę testów certyfikujących zdolności desantowe A400M. Airbus oczekuje teraz na finał formalności certyfikacyjnych w pierwszej połowie 2020 r. Przeprowadzone próby w locie torują również drogę do jednoczesnego zrzucania do 116 spadochroniarzy w jednym nalocie oraz uzyskania certyfikatu uprawniającego do wykonywania zrzutów w konfiguracjach mieszanych.

Wykonanie 9 lotów i 564 skoków zakończyło zarazem złożone ćwiczenie zaplanowane z siłami zbrojnymi państw-użytkowników A400M, służące umacnianiu zaufania do samolotu i potwierdzaniu spełniania przez tę maszynę najwyższych standardów bezpieczeństwa. Załączone zdjęcie ukazuje udany desant 80 spadochroniarzy – jak dotąd największy jednorazowy zrzut z A400M w jednym przelocie.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus