Wystawy fotograficzne na Air Show 2009

Air Show 2009, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Radom 29-30.08.2009

Podczas tegorocznej edycji AIR SHOW - 2009 organizatorzy zapraszają entuzjastów fotografii do odwiedzania wystaw fotograficznych. Na terenie lotniska będzie można obejrzeć zdjęcia wykonane przez światowej sławy fotografa lotniczego Mariusza Adamskiego, uznanego fotografa Tomasza Pacana, jak również te wykonane przez młodych i ambitnych pasjonatów.

Mariusz Adamski
Mariusz Adamski, absolwent Akademii Obrony Narodowej. Od 1999 w zespole magazynu lotniczego Skrzydlata Polska. Należy do ISAP (International Society for Aviation Photography) oraz ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików).

Specjalizuje się w fotografiach wykonywanych z powietrza, gdzie na pokładach wysokomanewrowych myśliwców spędził już setki godzin. Mimo iż najwięcej zdjęć wykonuje z powietrza, dociera również do najbardziej niedostępnych miejsc na świecie, położonych na ziemi, pod ziemią, oraz na morzu. Szeroko znane są jego fotoreportaże z amerykańskiego lotniskowca USS Abraham Lincoln podczas misji bojowej w Zatoce Perskiej, czy z Północnoamerykańskiego Dowództwa Obrony Powietrznej (NORAD), mieszczącego się w Cheyenne Mountain.

Jako pierwszy Polak został wpuszczony przez władze amerykańskie do Schriever Air Force Base, gdzie mieści się centrum sterowania satelitów GPS. Fotografował z powietrza również najdroższy w historii samolot na świecie, czyli niewidzialny dla radarów bombowiec strategiczny B-2 Spirit. Zdjęcia jego autorstwa publikowane były w najważniejszych czasopismach oraz książkach lotniczych na świecie, m.in. w Aviation Week & Space Technology, Air Forces Monthly, czy Aircraft Illustrated.

Najnowszy album Mariusza Adamskiego w formacie 290x240mm na 128 stronach zawiera 165 zdjęć. Wyjątkowy wstęp do książki napisał generał Miroslaw Hermaszewski.

W albumie znajduje się wiele niepowtarzalnych ujęć wykonanych w kraju oraz za granicą. Oprócz naszych sił powietrznych, znalazły się w nim również samoloty należące do US Air Force, Breitling Jet Team oraz śmigłowce Heli USA w locie nad Las Vegas. Nie zabraknie w książce oczywiście najdroższego samolotu w historii, czyli bomowca strategicznego B-2A Spirit.

Tomasz Pacan
Czterdziestolatek z Kielc, dzięki twórczości którego do fotografii lotniczej wrócił kadr kwadratowy oraz tonacja monochromatyczna – czerń i biel. Wielki pasjonat lotnictwa od wczesnego dzieciństwa oraz fotografii, którą zaraził się w wieku dojrzałym, dzięki niepowtarzalnemu i odważnemu podejściu do tematu jego styl jest powszechnie rozpoznawalny. Mimo, że jest totalnym nielotem, potrafi przedstawić lotnictwo tak, jakby był aktywnym uczestnikiem podniebnych akrobacji, ewolucji czy wojaży, a wszystko to z poziomu ziemi.

Podczas X edycji Air Show w roku 2007, w hangarze nr 2 eksponowano wystawę tompac'a pod tytułem „Samoloty moje spojrzenie”, w tym roku autor zaprezentuje w wielkim formacie wybrane prace z najnowszego albumu „Krajobraz podniebny”.

"Z głową w chmurach szukam siebie" - to motto najnowszego albumu fotografii pt. Krajobraz podniebny, autorstwa Tomasza Pacana. Premiera albumu odbyła się podczas XIV Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Góraszce. To kolejne wydawnictwo tego autora o tematyce lotniczej, która zawładnęła jego światem i zdominowała twórczość. Choć ten sam autor, choć to samo lotnictwo, jednak nie jest to druga część pierwszego albumu pt. Samoloty moje spojrzenie. Poprzez zastosowanie nowego sposobu kadrowania, autor uzyskał inną perspektywę, co daje nam nowe spojrzenie na jego lotnicze fotografie i estetyczne doznania w ich oglądaniu. W trakcie Air Show autora podpisującego najnowszy album, będzie można spotkać na stoisku firmy SONY.


Źródło: Air Show
comments powered by Disqus