Air France przetestuje aplikację mobilną do weryfikacji wymaganych testów na COVID-19

Air France wejście na pokład (fot. Air France)

Od początku kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 przepisy dotyczące podróży ewoluują i wielokrotnie się zmieniają. Przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 jest obecnie obowiązkowe w przypadku większości podróży międzynarodowych, a przeprowadzana na lotniskach weryfikacja tych testów, często przedstawianych w formie papierowej, zajmuje dużo czasu.

Aby usprawnić podróż i skrócić czas procedur na lotnisku, Air France planuje uruchomienie pilotażowego programu, testującego aplikację pod nazwą ICC AOKpass, która została stworzona przy współpracy z MedAire / International SOS.

ICC AOKpass to aplikacja mobilna dostępna na smartfony, która umożliwia pasażerom bezpieczne przechowywanie wyników testów na COVID-19 wykonanych w jednym z laboratoriów partnerskich.* Pasażerowie posługujący się aplikacją będą mogli  przedstawić służbom kontrolnym na lotnisku wynik swojego testu w formie elektronicznej (w aplikacji), zamiast papierowego zaświadczenia. ICC AOKpass zapewnia bezpieczną weryfikację, zgodnie z przepisami kraju docelowego, poprzez sieć zabezpieczoną technologią blockchain.

11 marca b.r. Air France rozpocznie 4-tygodniowy okres testów, we współpracy z Paris Aéroport. Testem będą objęte loty na dwóch trasach: Paryż (CDG ) – Fort-de-France (Martynika) oraz Paryż (CDG) – Gwadelupa (Pointe-à-Pitre) Pasażerowie nie będą mieli obowiązku posiadania aplikacji na wspomnianych trasach, a testowanie będzie realizowane na zasadzie dobrowolności. Przewoźnik chce sprawdzić działanie aplikacji w rzeczywistych warunkach oraz poznać opinie klientów na temat tego rozwiązania. Air France podzieli się spostrzeżeniami zebranymi w fazie testowej z innymi liniami lotniczym z sojuszu Skyteam, które obecnie też testują różne rozwiązania do cyfryzacji dokumentów medycznych.

Ponadto Air France dokłada wszelkich starań, aby należycie i na bieżąco informować swoich klientów w zakresie aktualnych wymogów formalnych do odbycia podróży lotniczej. W tym celu linia udostępnia specjalną stronę internetową pod adresem airfrance.traveldoc.aero, gdzie można sprawdzić regulacje wjazdowe, kraju, do którego się udajemy oraz kraju tranzytowego (w przypadku podróży z przesiadką).

Od początku kryzysu Air France stosuje szereg zabezpieczeń i środków ochrony zdrowia podróżnych, a także oferuje swoim klientom całkowitą elastyczność w zakresie zmian biletów, z możliwością odroczenia lub anulowania każdej podróży zaplanowanej przed 31 grudnia 2021 r. Klienci mogą korzystać z tej opcji bezpłatnie i bez podawania przyczyny anulacji / zmiany planów podróży. Informacje na ten temat, które można znaleźć na stronie Air France pod hasłem „Air France Protect” są regularnie aktualizowane w miarę rozwoju sytuacji. Niedawno linia uzyskała 4 gwiazdki w organizowanym przez Skytrax rankingu przewoźników, w którym oceniano stosowane przez linię środki ochrony przed Covid-19.

„Poprawa i uproszczenie obsługi klienta jest stałym priorytetem Air France. Planowane testy aplikacji AOKpass są dowodem naszych starań w tym zakresie. Jesteśmy przekonani, że zmiany, jakich wszyscy obecnie doświadczamy, wpłyną na sposób, w jaki podróżujemy w dłuższej perspektywie. Dlatego jesteśmy w pełni zaangażowani i wspieramy wszystkie innowacyjne projekty, które mogą pomóc nam sprostać nowym wyzwaniom." – powiedziała Catherine Villar, Starszy Wiceprezes ds. Obsługi Klienta w Air France.

„Mamy przyjemność współpracować i wspierać Air France w testowaniu ICC AOKpass i z niecierpliwością czekamy na pomyślne wdrożenie rozwiązania, aby osiągnąć nasz wspólny cel, jakim jest ponowne bezpieczne otwarcie nieba.” – powiedział Sébastien Bedu – Product Manager w MedAire / International SOS.

Air France i KLM są za ujednoliceniem i cyfryzacją dokumentów medycznych pasażerów względem COVID-19, pod warunkiem, że będzie to zgodne z prawem, a dane – w pełni bezpieczne. Cyfryzacja może w szczególności pomóc w usprawnieniu podróży klienta przez lotnisko i zapobieganiu oszustwom.

* Aplikacja AOK Pass współpracuje obecnie z wieloma laboratoriami, w tym Cerballiance i Biogroup we Francji.

Źródło: Air France
comments powered by Disqus