Lotnisko w Oleśnicy w ręce samorządu

Lotnisko w Oleśnicy/ fot. AWM

We wtorek, 11 września br. Agencja Mienia Wojskowego – za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego – przekazała na rzecz powiatu teren po dawnym lotnisku w Oleśnicy. W ręce oleśnickiego samorządu trafiło łącznie 340 ha. Zgodnie z planami południowa część będzie wykorzystana na potrzeby obsługi lotnictwa. Swoje miejsce znajdą tam m.in. aerokluby, grupy modelarskie oraz klub balonowy. Zdaniem wojewody uruchomienie lotniska to szansa na rozwój i ożywienie gospodarczego całego regionu. W bliskim sąsiedztwie lotniska położone są działki należące do AMW. Grunty usytuowane w miejscowości Cieśle trafią pod młotek w styczniu 2013 roku. Nowy właściciel będzie mógł je w przyszłości zaadaptować m.in. pod działalność gospodarczą.

Choć teren po dawnym wojskowym lotnisku dopiero znalazł się w rękach powiatu oleśnickiego, pojawiły się już wstępne plany związane z jego przyszłym zagospodarowaniem. Wśród pomysłów na jego rewitalizację pojawiły się m.in. budowa przez Politechnikę Wrocławską centrum badań naukowych czy lokalizacja firmy zajmującej się projektowaniem ultralekkiego samolotu odrzutowego. W przyszłości oba ośrodki miałby szkolić, a następnie zatrudniać absolwentów specjalności lotniczych. Wstępnie na tak podzielonym lotnisku znalazłyby się również aerokluby, lotnicze grupy modelarskie oraz szkoła latania samolotowego i paralotniowego. W pobliżu byłego wojskowego lotniska planuje się stworzenie trasy rekreacyjno-sportowej oraz torów: survivalowego, kartingowego i samochodowego. Planom starostwa sprzyja również położenie autostradowej obwodnicy Wrocławia oraz realizowana budowa drogi S8. Władze liczą, że inwestycja przyczyni się do ożywienia gospodarczego całego regionu, podniesie jego atrakcyjność inwestycyjną oraz stworzy nowe miejsca pracy.

Przekazanie terenu w Oleśnicy odbyło się na podstawie tzw. „ustawy lotniskowej”, która weszła w życie w sierpniu 2008 roku oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2008 roku w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego. Zgodnie z ich zapisami dokonanie darowizny danego lotniska odbywa się za zgodą wojewody – organu administracji rządowej, po zaopiniowaniu wniosku samorządu przez ministra obrony narodowej i ministra infrastruktury. Dotychczas Agencja Mienia Wojskowego przekazała jednostkom samorządu terytorialnego obszary po dziewięciu powojskowych lotniskach zlokalizowanych w Modlinie, Wrocławiu-Strachowicach, Babimoście, Szymanach, Poznaniu-Ławicy, Krakowie-Balicach, Białej Podlaskiej, Pile oraz Zegrzu Pomorskim. Łączna powierzchnia terenów przejętego w ramach realizacji przez władze samorządowe to przeszło 2375 ha.

Na początku 2013 roku na przetarg trafią nieruchomości położone w bliskim sąsiedztwie lotniska w Oleśnicy. Na nowego właściciela czeka część byłego placu ćwiczeń w miejscowości Ciśle o łącznej powierzchni ponad 28 ha. Sąsiedztwo przyszłego lotniska oraz zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprzyjają wykorzystaniu terenu na cele gospodarczo-przemysłowe, bazy oraz składy. Wśród dopuszczalnych sposobów zagospodarowania działek wymienia się również infrastrukturę parkingową, mieszkania towarzyszące, które stanowią nie więcej niż 30% powierzchni użytkowej obiektu usługowego oraz cele komercyjne. 93% zysków ze sprzedaży tych nieruchomości Agencja Mienia Wojskowego tradycyjnie przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. 

Źródło: Agencja Mienia Wojskowego
comments powered by Disqus

Komentarze

Panie ,,pozytywista'', to nie są kpiny, a zatem nie musisz czegokolwiek rozumieć. No, ale jeżeli przedstawisz wiarygodny rachunek prawdopodobieństwa, z którego jasno będzie wynikać, czy Oleśnicę stać na utrzymanie lotniska. Wtedy - owszem możemy dalszą polemikę ,,lotniskową'' podjąć.

Jestescie poprostu dupki, to ze jest szansa na lotnisko z prawdziwego zdarzenia to super sprawa. Czego innym zazdrościcie niech działaja. A co zaorać czy wybudowac blokowisko. Nie rozumie tych kpin.

Propozycję,w aspekcie nazwy: ,,Międzynarodowy Port Lotniczy Oleśnica'', popieramy, wnosząc o uzupełnienie: im. Pełnomocnika Starosty Oleśnickiego ds Lotniska..... . Sukces będzie murowany!!!

Proponuję Międzynarodowy Port Lotniczy Oleśnica.