Skargi mieszkańców Londynu i Cambridge po naddźwiękowym locie Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon, fot. Aerotime

12 stycznia 2021 r., wielu obywateli Londynu i Cambridge skarżyło się na głośną eksplozję, która zatrzęsła oknami ich domów. Lokalne służby ratunkowe otrzymały serię telefonów od mieszkańców, z których część zgłaszała drobne uszkodzenia posesji spowodowane detonacją.

Powód hałasu został później wyjaśniony przez Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF). Jak poinformował rzecznik RAF, pilot myśliwca Eurofighter Typhoon został upoważniony do lotu z prędkością naddźwiękową w celu przechwycenia Bombardiera Global Express prywatnej niemieckiej czarterowej linii lotniczej FAI rent-a -jet. „RAF może potwierdzić, że samolot Quick Reaction Alert Typhoon został wysłane z bazy RAF w Coningsby w celu przechwycenia cywilnego samolotu, z którym utracono łączność. Została ona potem przywrócona, a samolot przechwycony i eskortowany do Stansted” - powiedział rzecznik RAF.

Myśliwiec otrzymał zezwolenie na przelot z prędkością ponaddźwiękową ze względów operacyjnych. Odrzutowiec, który wystartował z lotniska w Norymberdze (NUE), skierował się na lotnisko Londyn Stansted (STN), a następnie odleciał na Karaiby. 30 września 2020 r., podobna sytuacja miała miejsce po drugiej stronie kanału La Manche. Tego dnia myśliwiec Rafale francuskich sił powietrznych przechwycił niereagującego na wezwania ATC Embraera 145 obsługiwanego przez linię Amelia International. Głośną eksplozję słychać było w Paryżu i na jego obrzeżach w promieniu około 100 kilometrów. Grom dźwiękowy nawet na krótko przerwał mecz tenisowy French Open na kortach Roland-Garros.


Czytaj również:
Naddźwiękowy lot myśliwca Rafale spowodował skargi mieszkańców Paryża
 

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus