Radioamator aresztowany za prowadzenie nieautoryzowanych korespondencji z samolotami

Radiostacja do prowadzenia korespondencji lotniczej, fot. aerotime

W Berlinie został zatrzymany mężczyzna za prowadzenie wielokrotnych korespondencji radiowych z samolotami pasażerskimi i cargo, w tym także śmigłowcem niemieckiej policji. Podczas łączenia się ze statkami powietrznymi podszywał się on pod kontrolera i wydawał fałszywe polecenia stosując lotniczą nomenklaturę. 29 stycznia, na podstawie podejrzeń o prowadzenie nielegalnej transmisji radiowej z policyjnym helikopterem, niemiecka policja i siły specjalne przeszukały mieszkanie 32-letniego mężczyzny w dzielnicy Köpenick w Berlinie.

Podczas oględzin zostały zabezpieczone dwa radia posiadające możliwość nadawania na częstotliwościach zarezerwowanych dla lotnictwa. Oba urządzenia zostały skonfiskowane jako dowód nielegalnej komunikacji z załogami samolotów. Zgodnie z ustaleniami śledczych, mężczyzna miał przekazywać pilotom potencjalnie niebezpieczne instrukcje dotyczące lotu, które mogły prowadzić do wykonywania przez nich niebezpiecznych manewrów.

Aresztowany 32-latek, którego tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości (zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym zachowania poufności danych), nie ujawnił celu swoich działań. Mężczyznę namierzono po tym, jak skontaktował się z policyjnym helikopterem, który został wysłany na specjalną misję w sąsiedztwie źródła sygnału. Policja poinformowała, że działania radioamatora na szczęście nie doprowadziły do żadnych zdarzeń.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus