Problematyczny salut wodny: Raport końcowy CAA Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Salut wodny na lotnisku w Dubaju, fot. Youtube

Kiedy piloci A320 należącego do Saudi Arabian Airlines wylądowali na międzynarodowym lotnisku w Dubaju (DXB), nie mieli pojęcia, że zostaną powitani salutem wodnym. Niespodziewanie, akcja lotniskowej straży pożarnej spowodowała uszkodzenie jednego z wyjść awaryjnych, aktywowanie trapu ratunkowego i zranienie jednego z pasażerów.

Całe zdarzenie miało miejsce w Święto Narodowe Arabii Saudyjskiej 20 września 2018 r. Tego dnia, 119 pasażerów i 5 członków personelu pokładowego na pokładzie rejsu Saudia SV566 lecacego z międzynarodowego lotniska w Dżuddzie (JED) w Arabii Saudyjskiej, po lądowaniu w Dubaju zostało uroczyście powitanych na płycie lotniska.

Urząd Lotnictwa Cywilnego (GCAA) Zjednoczonych Emiratów Arabskich w raporcie opublikowanym 11 kwietnia 2019 r. podkreśla, że dwa wozy strażackie stojące po obu stronach drogi kołowania, zaczęły mocnym strumieniem rozpylać wodę nad kołującym statkiem powietrznym. Niestety, lewy z nich w wyniku problemu technicznego, zaczął potem wysokim ciśnieniem polewać kadłub samolotu z góry na dół.

Strumień wody spowodował uszkodzenie wyjścia awaryjnego i aktywację jednego z trapów ratunkowych. Klapa wejścia wpadła natomiast do wnętrza kabiny. Załoga samolotu nie była świadoma, że podczas kołowania na stanowisko postojowe zorganizowany został salut wodny, dlatego nie mogli ostrzec personelu pokładowego ani pasażerów. Podczas incydentu jeden pasażer siedzący obok wyjścia awaryjnego został lekko ranny, ale po uzyskaniu pomocy medycznej kontynuował podróż. Zgodnie z raportem, nie znaleziono żadnych innych uszkodzeń.

Pełny raport dotyczący tego zdarzenia dostępny jest tutaj (LINK)

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus