Linie PIA przywróciły do pracy 110 zawieszonych pilotów

B777 należący do linii PIA, fot. Global Village

Linie lotnicze Pakistan International Airlines (PIA) przywróciły do pracy 110 ze 141 pilotów zamieszanych w skandal związany z fałszywymi licencjami. W czerwcu 2020 roku linia lotnicza zawiesiła licencje dużej grupy pilotów tego przewoźnika na czas dochodzenia w sprawie ich ważności. W wyniku śledztwa, PIA oczyściły z zarzutów 110 z nich, unieważniły licencje 15 innym, a z kolei 14 lotników zostało uznanych za niezdolnych do wykonywania zawodu. Rzecznik przewoźnika powiedział, że kilka spraw wciąż oczekuje na rozstrzygnięcie.

Dochodzenie przeprowadzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu ujawniło, że 40% pilotów liniowych tego kraju, czyli 262 z 860 aktywnych lotników, w większości uzyskało licencje dzięki oszustwom na egzaminach lub fałszerstwu. W czerwcu 2020 r., w odpowiedzi na ustalenia śledztwa, pakistański narodowy przewoźnik zawiesił 150 ze swoich 426 pilotów do czasu uzyskania wyników dalszego dochodzenia.

Pakistański skandal dotyczący fałszywych licencji wybuchł w czasie, gdy kraj był pogrążony w żałobie po katastrofie z 22 maja 2020 r., gdy w Karaczi rozbił się A320 linii PIA. W jej wyniku zginęło 95 osób. Śledztwo wykazało, że w tym przypadku kapitan i FO mieli odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus