Przejdź do treści
Rozbity SSJ100 wystawiony na sprzedaż on line, fot. Avito.ru
Źródło artykułu

„Nieznacznie uszkodzony” - SSJ100 wystawiony na sprzedaż online

RAD, rosyjski dom aukcyjny, umieścił na swojej stronie ogłoszenie o sprzedaży nie nadającego się już do lotu samolotu Sukhoi SSJ100 (znaki rejestracyjne RA-89011). Statek powietrzny należał do Yakutia Airlines, gdzie został dostarczony w 2012 roku, chociaż jako data produkcji w opisie widnieje 2008 r.

W październiku 2018 r. podczas lądowania na lotnisku w Jakucku (YKS) samolot wypadł z pasa startowego, w wyniku czego doszło do złamania goleni podwozia głównego, a kilku pasażerów trafiło do szpitala z lekkimi obrażeniami. Późniejsze śledztwo ujawniło, że do wypadku przyczyniły się nieprawidłowe dane przekazywane przez ATC.

Rosyjski serwis informacyjny Aviation21.ru doniósł, że w momencie przyziemienia konstrukcja osiągnęła przeciążenie 4,39 G, co spowodowało znaczne uszkodzenia kadłuba i podwozia samolotu, a także wyciek paliwa. Po przeprowadzeniu inspekcji, specjalna komisja stwierdziła, że samolot nie kwalifikuje się do naprawy i musi zostać spisany na straty.


Nie jest jasne, w jaki sposób płatowiec znalazł się w ofercie domu aukcyjnego RAD. Opis SSJ 100 wskazuje, że samolotu nie da się przywrócić do stanu lotnego, a liczne zdjęcia niskiej jakości ujawniają zakres uszkodzeń, w tym połamane golenie podwozia i zniekształcone fragmenty kadłuba. Statek powietrzny został wystawiony za cenę 77 248 334 rubli rosyjskich, czyli nieco ponad milion dolarów. Lokalizacja SSJ100 jest oznaczona jako Jakuck, ale nie podano żadnych informacji dotyczących możliwości jego przetransportowania.

Ogłoszenie o sprzedaży Sukhoi SSJ100 można znaleźć tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony