Lotniska w Rosji z nowymi nazwami

Terminal lotniska Szeremietiewo w Moskwie, fot. wikipedia

Założeniem projektu rosyjskiego rządu pod nazwą "Wielkie nazwiska Rosji" jest wybranie nowych nazw dla międzynarodowych lotnisk w całym kraju. Od 11 października 2018 r. w każdym regionie odbywało się głosowanie na najwybitniejszą postać miejscowej kultury, której nazwisko zostanie później przypisane do określonego portu lotniczego.

Kandydata mógł zgłosić każdy, ale zgodnie z zasadami konkursu, musiał on mieć historyczne powiązania z określonym regionem. Ostateczne wyniki zostały ogłoszone we wtorek, 4 grudnia 2018 roku i mają one zostać oficjalnie potwierdzone i przyjęte w ciągu miesiąca.

Zgodnie z wynikami głosowania, moskiewskie lotnisko Szeremietiewo otrzymało imię po pisarzu i poecie Aleksandrze Puszkinie, który urodził się w Moskwie, a Domodiedowo rosyjskiego naukowca Michaiła Łomonosowa, założyciela Uniwersytetu Moskiewskiego.

Jednak kody IATA portów lotniczych nie zostaną zmienione, podobnie jak ich oficjalne nazwy. Nowo wybrane nazwy będą dodatkiem do istniejących (prawdopodobnie Szeremietiewo zostanie przekształcone w lotnisko Szeremietiewo im. P. Puszkina). Zabieg ten ma pomóc uniknąć zamieszania dla pasażerów.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus