Linie lotnicze i lotniska zmuszają ONZ do zamiany warunków kwarantanny dla osób z negatywnymi wynikami testu na COVID-19

Pasażer w maseczce patrzy na samolot na płycie lotniska (fot. AeroTime)

Airports Council International (ACI) i International Air Transport Association (IATA) proszą kierowaną przez ONZ międzyagencyjną grupę zadaniową, aby zaleciła krajom akceptację negatywnych testów COVID-19 zamiast poddawania kwarantannie osób pochodzących z krajów wysokiego ryzyka.

Otrzymana przez Reutersa propozycja instytucji została przedstawiona grupie roboczej i została poddana przeglądowi podczas jej comiesięcznego spotkania 18 sierpnia 2020 roku.

"Test przed wylotem może zmniejszyć ryzyko "importu" wirusa nawet o 90%, umożliwiając otwarcie podróży lotniczych między wieloma krajami bez wymogu kwarantanny", czytamy w propozycji. Zaleca się akceptację negatywnych wyników testu PCR wydanych nie wcześniej niż 48 godzin przed lotem w przypadku podróży z kraju o wysokim wskaźniku zakażenia COVID-19.

Procedura mogłaby przyspieszyć podróże międzynarodowe, które zostały znacznie spowolnione przez blokady i protokoły kwarantanny, powodując największy kryzys w historii przemysłu lotniczego. IATA podała, że spodziewa się wzrostu natężenia ruchu nie wcześniej niż w 2024 r.

Wiele krajów wymaga już negatywnych testów COVID-19 od wszystkich przybywających pasażerów lub tylko tych przybywających z wybranych regionów. Inni wymagają, aby goście pozostawali w kwarantannie.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus