Linie LATAM zwolnią 2,7 tys. członków personelu latającego

A350-900 należący do linii lotniczych LATAM - w locie, widok z boku (fot. Adam Moreira/CC BY-SA/ Wikimedia Commons)

Największa linia lotnicza w Ameryce Łacińskiej, brazylijsko-chilijska grupa LATAM, poinformowała, że zwolni co najmniej 2700 członków załóg latających, aby poradzić sobie z niszczycielskimi dla przemysłu lotniczego skutkami pandemii koronawirusa.

Przewoźnikowi nie udało mu się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie obniżenia wynagrodzeń i dlatego postanowił zwolnić pilotów i członków personelu pokładowego. Redukcje obejmą ponad jedną trzecią ogólnej liczby załóg latających tej linii.

„Pandemia Covid-19 jest największym kryzysem zdrowia publicznego w historii i ma dramatyczny wpływ na cały światowy przemysł lotniczy”, poinformował rzecznik firmy w oświadczeniu. Dodał, że spółka najpierw zaoferuje plan dobrowolnych odejść, a następnie zacznie zwalniać ludzi, jeśli będzie konieczne. Stwierdzono, że płace załogi na LATAM były powyżej średniej dla regionu, a obecny kryzys sprawił, że bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest ich obniżenie.

W maju br. linia lotnicza ogłosiła upadłość w Stanach Zjednoczonych, po tym, jak z powodu pandemii musiała ograniczyć działalność o 95% (20% udziałów w LATAM należy do linii Delta). Nie miało to wpływu na jej spółki zależne w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. W pierwszym kwartale 2020 r., firma odnotowała ponad 2 mld dolarów straty netto.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus