Przejdź do treści
B767 należący do linii Aeroflot, fot. Aeroflot
Źródło artykułu

Członkowie załóg Aerofłotu oskarżeni o przemyt o wartości 50 mln dolarów

Dziesięciu członków załogi linii Aeroflot zostało oskarżonych przez amerykański sąd o przemyt do Rosji urządzeń elektronicznych wartych 50 mln dolarów, w szczególności produktów Apple, takich jak iPhone'y i iPady oraz zegarków. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla wschodniego okręgu Nowego Jorku, aresztowano ośmiu członków załogi Aerofłotu, a dwóch kolejnych jest poszukiwanych.

19 października 2020 r. dochodzenie przeprowadzone przez FBI, Customs and Border Protection oraz inne władze USA wykazało, że dziesięciu pracowników Aeroflotu było zamieszanych w sprawę przemytu towarów elektronicznych o znacznej wartości. Według Setha D. DuCharme, pełniącego obowiązki prokuratora Stanów Zjednoczonych we wschodnim okręgu Nowego Jorku, załogantów oskarżono o przynależność do międzynarodowej szajki przemytniczej, która korzystała z sieci operatorów w USA i Rosji i omijała amerykańskie przepisy celne.

W bagażu oskarżonych śledczy odkryli urządzenia elektroniczne warte miliony dolarów, z których wiele zostało skradzionych. Władze amerykańskie podejrzewały, że członkowie tej grupy mogli przemycać gotówkę i towary, wykorzystując pasażerów linii, w tym obecnych i byłych pracowników Aeroflot Airlines.

Chociaż działalność tego międzynarodowego pierścienia przemytniczego wykazuje istnienie luk w zabezpieczeniach, to połączone wysiłki agentów federalnych, detektywów, analityków i prokuratorów stanowią potężną przeciwwagę dla każdego zagrożenia ”- stwierdził William F. Sweeney, zastępca dyrektora FBI. W wyniku dochodzenia Departament Stanu cofnął wizy 113 pracownikom Aerofłotu w związku z ich udziałem w tym procederze.

Więcej informacji na stronie www.justice.gov

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony