Butelki tequili znalezione w budowanym B747 Air Force One w fabryce Boeinga

Dwa B747-200 Air Foce One

Nie jedna, ale dwie puste butelki tequili zostały znalezione w jednym z samolotów budowanych obecnie w zakładzie produkcyjnym Boeinga w San Antonio.

Dwa czynniki sprawiają, że ten pozornie nieszkodliwy incydent jest dość niepokojący: po pierwsze, alkohol jest surowo zabroniony w fabryce, a po drugie, 747-8, które są obecnie tam budowane, to przyszłe odrzutowce Air Force One.

Boeing uruchomił wewnętrzne śledztwo i powiedział, że ten incydent był sprawą personalną, powiedział dla Wall Street Journal rzecznik firmy. Producent poinformował również, że pracuje nad poprawą jakości i operacji produkcyjnych.

Boeing obecnie buduje dwa nowe odrzutowce Air Force One, które firma określa jako mające „najwyższy krajowy priorytet”. Według The Wall Street Journal, aby pracować nad dwoma prezydenckimi odrzutowcami, mocno zmodyfikowanym samolotem 747-8, znanym jako samolot wojskowy VC-25B, pracownicy potrzebują poświadczenia bezpieczeństwa.

Producent miał już historię incydentów z FOD (Foreign Object Debris) w swoich zakładach montażowych. Na przykład dostawy KC-46 Pegasus zostały dwukrotnie wstrzymane w 2019 r. po znalezieniu luźnych narzędzi w tankowcach otrzymanych przez USAF, w tym w zamkniętych przedziałach ich skrzydeł, a raz w 2020 r. po odkryciu FOD w zbiornikach paliwa.

Dwa przyszłe odrzutowce Air Force One będą mają zostać ukończone do 2025 r. Obecne samoloty Air Force One – dwa identyczne VC-25A – weszły do służby w 1990 r. za czasów prezydenta George'a HW Busha.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus