Lądowanie na plaży w Gdyni - pionierski wyczyn polskiego pilota

Kamil Skorupski po lądowaniu przy samolocie Carbon Cub (fot. Aeropact)

11 czerwca, o godzinie 08:03, Polak, Kamil Skorupski, dokonał pierwszego na świecie lądowania cywilnego samolotu na plaży położonej w mieście. Lądowanie odbyło się w Gdyni. 

Historyczny wyczyn jest elementem przygotowań do pokazów lotniczych Gdynia Aerobaltic 2018.

„Lądowałem już na śniegu i plaży kamienistej – dzieli się wrażeniami Kamil Skorupski, jednak piasek jest najmniej przewidywalnym podłożem. Wymaga zarówno przygotowań technicznych, jak i dużych umiejętności pilota”. Statek powietrzny, na którym dokonano historycznego lądowania to lekki samolot Carbon Cub. Na potrzeby wydarzenia zainstalowano w nim specjalne, duże opony niwelujące opór stawiany przez piasek.

„Cieszymy się, że dzięki temu wyczynowi nasze miasto wpisze się w historię światowej awiacji. O Gdyni znowu jest głośno, a piękno naszych plaż z pewnością nie umknie nikomu, kto natknie się na informację o dzisiejszym lądowaniu. Zapraszamy do Gdyni przez cały sezon!” – zachęca Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Lądowanie jest częścią lotniczych wydarzeń na które, w dniach 17 do 19 sierpnia, zapraszają władze Gdyni.

„Pokazy Gdynia Aerobaltic 2018, tak jak dzisiejsze lądowanie, to wydarzenia unikalne. Gdynia jako jedno z niewielu miast na świecie dysponuje unikatowymi warunkami. Morze, szeroka piaszczysta, miejska plaża oraz lotnisko w Babich Dołach pozwalają zorganizować bezpieczny, światowej klasy, pokaz lotniczy, także w warunkach nocnych” – mówi jeden z organizatorów Hubert Topoliński z firmy Aeropact.

Zachęceni zeszłorocznym sukcesem organizatorzy poszerzyli formułę wydarzenia. W tym roku będzie ono trwało aż 3 dni i odbywało się w dwóch miejscach. Niezwykle efektowne pokazy wieczorno-nocne, planowane na 17 i 18 sierpnia, będzie można obserwować na gdyńskiej plaży miejskiej.  Dzienne pokazy m.in. samolotów odrzutowych oraz wystawa statyczna, planowane w dniach 18 i 19 sierpnia, odbędą się na lotnisku w Babich Dołach. 

Wśród maszyn, które będą uczestniczyć w pokazach dynamicznych znajdą się między innym wojskowe samoloty Mig 29, Saab J-32, oraz latający w szwedzkich barwach J-29 Tunnan.

Film dokumentujący lądowanie dostępny jest tutaj (LINK)

Źródło: Aeropact
comments powered by Disqus