Przejdź do treści
Ćwiczenie w sytuacji zagrożenia przeprowadzone na lotnisku EPPT Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej (fot. azp.com.pl)
Źródło artykułu

Samolot zderzył się z samochodem

Samolot szkoleniowy z instruktorem i uczniem na pokładzie wypadł z pasa startowego przy lądowaniu i uderzył w pojazd obsługi technicznej na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim.

W wyniku wypadku wybuchł pożar, a dwie osoby w samochodzie zostały zakleszczone i ciężko ranne. Obrażenia odniosła też załoga samolotu. Dziś na lotnisku w Piotrkowie panowały bardzo trudne warunki pogodowe, wiał bardzo silny, boczny do drogi startowej, wiatr. Na lotnisku niezwłocznie pojawiły się służby ratunkowe Straż Pożarna, Pogotowie i Policja, zawiadomione przez zarządzającego lotniskiem dyrektora Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Lotnisko zostało NOTAM-em zamknięte na czas prowadzonej akcji ratunkowej.

Taki scenariusz ćwiczeń został 21 października 2021 r. przeprowadzony na lotnisku EPPT Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Na miejscu zdarzenia wezwane do działania Straż Pożarna, zespoły ratownictwa medycznego i Policja ewakuowały poszkodowanych, dokonały segregacji rannych oraz udzieliły pierwszej pomocy medycznej.

Zgodnie z zapisami w Ustawie Prawo Lotnicze zarzadzający lotniskiem musi przeprowadzić raz na 2 lata całościowe praktyczne ćwiczenia w sytuacji zagrożenia z udziałem Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia. Lotnisko w Piotrkowie jest jednym z większych ośrodków szkolenia lotniczego w Polsce, działają tu m.in. LOT Flight Academy, ośrodek szkolenia śmigłowcowego Boreas Aviation oraz Sky Force Polskie Centrum Spadochronowe.

Ćwiczenia przebiegły sprawnie, wszystkie służby były doskonale przygotowane, każdy wiedział co ma robić. Niewątpliwie pomaga nam w tym Instrukcja Operacyjna Lotniska oraz Plan Działania w Sytuacji Zagrożenia. Oba te dokumenty, zgodnie z przepisami dla lotniska publicznego, są w posiadaniu służb ratunkowych, więc służby te doskonale znają topografię lotniska i nasze lotniskowe procedury.  Serdecznie dziękuje wszystkim służbom za udział w ćwiczeniach. – podsumował Marcin Pampuch, z-ca dyrektora Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony