Marek Dąbrowski modelarz Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku (fot. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej/FB)

Zawodnik płockiego aeroklubu na modelarskich Mistrzostwach Świata w Szwajcarii

Marek Dąbrowski, modelarz Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku, reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Świata Redukcyjnych Modeli Zdalnie Sterowanych w klasach F4C i F4H, dla seniorów, w Meiringen (Szwajcaria). Największa tego typu impreza na świecie zgromadziła ponad 60 zawodników z 16 krajów.

Modele redukcyjne to kopie istniejących samolotów wykonane w skali, o wadze max. 15kg. Zdalnie kierowane drogą radiową. Konkurencje rozgrywa się dwutorowo: ocena statyczna potwierdza zgodność wykonania modelu z pierwowzorem. Następnie jury ocenia model w locie, który powinien najbardziej wiarygodnie odwzorowywać lot oryginału. Marek Dabrowski skonstruował amerykański samolot szkolno-bojowy Teksan w skali 1:4,9. Budowa tego modelu zajęła mu, bagatela,.... 3,5 tysiąca godzin.

Zawodnik Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku został sklasyfikowany na 12 pozycji (jako najlepszy z Polaków), w klasyfikacji narodowościowej polscy modelarze zajęli 4 miejsce. Udział w mistrzostwach świata płockiego zawodnika był możliwy dzięki wsparciu Miasta Płocka, które Pan Marek promował podczas trwania zawodów w Szwajcarii.