Przejdź do treści
Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski w Aeroklubie Wrocławskim (fot. Aeroklub Wrocławski)
Źródło artykułu

Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski w Aeroklubie Wrocławskim rozegrane

W dniach 8-10.09.2017 r. na lotnisku w Szymanowie rozgrywane zostały 7. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski. W zawodach wzięło udział dziesięć dwuosobowych załóg na samolotach Cessna 152 i 3XTrim.

Samolotowe Rajdowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski poprzedzone były w dniach 6-8.09.2017 r. treningiem Kadry Narodowej. Zawodnicy trenowali i poznawali okolice wrocławskiego lotniska, od rana można było oglądać precyzyjne lądowania na celność, za które zawodnicy byli później punktowani podczas zawodów.

Rozegrano dwie rajdowe konkurenje nawigacyjne i konkurencję na celnść lądowania.

W sobotni poranek (9 września) pierwszy dzień Rajdowo Nawigacyjnych Mistrzostw Polski został rozpoczęty! Zawodnicy po odprawie otrzymali koperty z zawierające zdjęcia punktów, do których muszą dotrzeć oraz informacje nawigacyjne.

Po przygotowaniu maszyn wszystkie załogi ruszyły na trasę! Co kilka minut kolejne samoloty wzbijały się w powietrze, a następnie około 15:20 z podobną częstotliwością pojawiały się na mecie. Każdy z nich wykonał dwa lądowania na specjalnym pasie usytuowanym tuż przed strefą publiczności.

Tego dnia, jako dodatkowa atrakcja, nad głowami zawodników i kibiców pojawiły się balony uczestniczące w 61. zawodach o Puchar Gordon-Benetta, najstarszych lotniczych zawodach na świecie. Dokładnie nad lotniskiem przeleciała załoga z Japonii, na południu Wrocławia widać było Niemców i Francuzów po wschodniej stronie Szwajcarów, a na zachodzie ekipę USA. Nad Dolnym Śląskiem przemknęła też załoga POL-2, po czym poleciała nad Wielkopolskę. Ich tropem polecieli z Szymanowa zawodnicy Samolotowych Mistrzostw Polski.

Po  pierwszym dniu zawodów prowadziła ze sporą przewagą załoga Janusz Darocha, Zbigniew Chrząsz (jedynie 66 pkt karnych, z których połowę "złapali" na lądowaniach). Na drugim miejscu (123 pkt karne) był Krzysztof Skrętowicz i Jakub Klęczar. Trzecie miejsce (248 pkt karnych) zajmowali Marcin Skalik i Joanna Skalik.

W konkurencji lądowań Mistrz Świata Krzysztof Skrętowicz nie dał konkurentom najmniejszych szans, wykonując dwa spektakularne i idealne lądowania (zero punktów karnych). Na drugim miejscu uplasował się Michał Wieczorek (10 pkt karnych), a trzecią pozycja (20 pkt karnych) zajął Marek Kachaniak.

W niedzielę, 10 września, odprawą pierwszej grupy rozpoczła się drugi dzień zawodów, podczas którego rozegrana została druga rajdowa konkurenja nawigacyjna.


(fot. Wieczorek Flying Team)

Na podium stanęli:
I miejsce – Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz
II miejsce – Krzysztof Skrętowicz i Jakub Klęczar
III miejsce – Marcin Skalik i Joanna Skalik

Mistrzami Polski ladowań zostali Krzysztof Skrętowicz i Jakub Klęczar. Zaraz za nimi Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek. A na trzeciej pozycji uplasowali się Marcin Skalik i Joanna Skalik.


Uczestnicy (fot. Air Sport Promotion)

Wyniki końcowe:

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony