Przejdź do treści
Sailplane Grand Prix Mistrzostwa Świata w wyścigach szybowcowych (fot. Aeroklub Wrocławski)
Źródło artykułu

Sailplane Grand Prix Mistrzostwa Świata w wyścigach szybowcowych

Odliczamy ostatnie dni do rozpoczęcia kwalifikacyjnych Wyścigów 8 Serii Mistrzostw Świata Szybowcowego Grand Prix we Wrocławiu. Już za niecałe dwa tygodnie po raz pierwszy lotnisko we Wrocławiu gościć będzie najlepszych pilotów oraz najnowocześniejsze i najszybsze szybowce świata latające z prędkościami sięgającymi 300 km/h i widowiskowy wyścig skrzydło w skrzydło.

Ta niesamowita impreza trwać będzie od 27 maja do 3 czerwca 2017 r.

W trakcie wyścigów zawodnicy będą rywalizować o prawo udziału w finałach Mistrzostw Świata w formule Grand Prix.

Piloci w cyklu zawodów FAI SGP ścigają się w bardzo zróżnicowanym terenie po całym świecie. Zawody 8 serii rozgrywane są kolejno w Australii, USA, RPA, Hiszpanii, Polsce, we Włoszech, Francji, na Słowacji i w Słowenii. Finały odbędą się w styczniu 2018 roku w Chile.

Po Australii, Chile, Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Słowacji przyszedł teraz czas na Dolny Śląsk. Na lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie zawita dwudziestu najlepszych pilotów świata, by ścigać się o zwycięstwo.

Zapowiada się niezwykłe widowisko. Na niebie jednocześnie pojawi się dwadzieścia szybowców, wszystkie wystartują w tym samym momencie – zapowiada Marek Jóźwicki, dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego, czyli WrocloveSky Club. – Po wielu miesiącach starań Aeroklubu w końcu się udało. To dla nas niebywały sukces i jednocześnie wyzwanie, by zorganizować to wydarzenie na najwyższym poziomie – dodaje.

Sebastian Kawa i dwudziestu najlepszych pilotów

Wykorzystując najszybsze, lekkie szybowce wyścigowe zawodnicy każdego dnia pokonują trasy liczące od 300 do 500 kilometrów. Przelatując w określonej kolejności wyznaczone punkty orientacyjne (zwane przez szybowników punktami zwrotnymi) dolatują do mety, nisko nad ziemią, z
prędkością dochodzącą nawet do 300 km/h. W zmaganiach weźmie udział dwudziestu pilotów. To maksymalna liczba dopuszczona przepisami Światowej Federacji Sportów Powietrznych – World's Air Sports Federation.

Do Szymanowa przyjedzie również słynny reprezentant naszego kraju Sebastian Kawa, który jako jedyny na świecie przeleciał szybowcem nad Himalajami. Wśród zawodników nie zabraknie też utytułowanych aktualnych i byłych Mistrzów Polski czy Mistrzów Świata.

Zawody poprowadzi Regan Tetlow, amerykański komentator sportowy, który do tej pory pracował przy największych imprezach światowych m.in. World Air Games, Mistrzostwach Spadochronowych w Dubaju i zawodach Red Bull. Przebieg podniebnych zmagań będzie można oglądać na żywo na telebimie, dzięki specjalnie przygotowanemu systemowi transmisji danych bezpośrednio z pokładu szybowców – mówi dyrektor Marek Jóźwicki.

Finałowe efektowne doloty na linię mety jak zawsze dostarczą niezapomnianych emocji.

Już dziś zapraszamy do Wrocławia na lotnisko Szymanów na wiścig szybowców, który rozgrywany będzie w dniach od 27 maja do 3 czerwca 2017 r.

Zlot Foodtrucków, koncerty, aerointegracja

Warto pamiętać, że weekend 03-04.06.2017 r. to nie tylko wielka sportowa feta dla zwycięzców zawodów, ale również imprezy dla dzieci, koncerty i mnóstwo zabawy.

Jak co roku Aeroklub Wrocławski organizuje Dzień Dziecka. W tej edycji hasłem przewodnim jest Aerointegracja. Wspólnie z Łukaszem Siemieżem i grupą ONiSPRAWNI oraz Klubem Kibica Niepełnosprawnego organizatorzy przygotowali punkty konsultacyjne, atrakcje dla dzieci (zamki, zjeżdżalnie, dmuchańce) oraz koncerty. W sobotę m.in. Tomek Kowal Kowalewski i Cała Góra Barwinków, a w niedzielę m.in Dziecióff Squad oraz o 13:30 ARKA NOEGO.

Przez cały finałowy weekend na lotnisku odbywać się będzie Wielki Zlot Foodtrack-ów, który zadba o zróżnicowane i pyszne jedzenie.

Do zobaczenia na lotnisku w Szymanowie!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony