Odszedł Henryk Rup

Henryk Rup (fot. Aeroklub Warszawski)

Aeroklub Warszawski z głębokim żalem zawiadomił, że odszedł od nas Henryk Rup, związany od lat z Aeroklubem Warszawskim wspaniały instruktor szybowcowy i pilot samolotowy.

Do Aeroklubu wstąpił w 1955 roku, kiedy rozpoczął szkolenie szybowcowe. Swój pierwszy lot wykonał na Żurawiu z Pelagią Majewską. Również w 1955 roku uzyskał III klasę szybowcową i odbył kurs holu za samolotem. W 1958 roku otrzymał uprawnienia pilota szybowcowego II klasy i Srebrną Odznakę Szybowcową. Od 1966 roku był pilotem szybowcowym I klasy i posiadaczem Złotej Odznaki Szybowcowej. Zdobył jeden warunek do Diamentowej Odznaki Szybowcowej (przelot 309 km, w 1959 roku).

W 1976 roku ukończył kurs pilotażu samolotowego, zdobywając tytuł pilota samolotowego III klasy. Pilotem klasy II został w 1979 roku, a klasy I – w 1982 roku. Jako pilot samolotowy turystyczny wielokrotnie brał udział w lotach usługowych, wyrzucaniu skoczków spadochronowych i holowaniu szybowców.

Za wieloletnią działalność lotniczą i instruktorską został kilkukrotnie uhonorowany, m.in. Srebrną Odznaką za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego oraz dyplomami imiennymi Sekcji Szybowcowej w latach: 2008, 2009, 2012 i 2016.

Uroczystości żałobne odbędą się w najbliższy piątek, 28 września o godzinie 9:50 w Kościele MB Częstochowskiej (kościół murowany) na Cmentarzu Bródnowskim.

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus