DIAMOND DA-20 – nowoczesny samolot do podejść GNSS

Diamond DA-20 Eclipse

W ramach projektu „Implementacja innowacyjnych technik satelitarnych GNSS na lotnisku Olsztyn-Dajtki” Aeroklub Warmińsko-Mazurski zakupił nowoczesny samolot szkolno-treningowy Diamond DA-20 Eclipse.

Diamond DA-20 Eclipse to lekki, 2-miejscowy dolnopłat wyposażony w najnowszej generacji odbiornik GPS certyfikowany do wykonywania podejść wg GNSS, a także nowoczesną awionikę typu glass cocpit (parametry lotu pokazywane są nie na tradycyjnych analogowych „zegarach”, ale na kolorowym wyświetlaczu LCD).

Aeroklub wybrał DA-20, gdyż jest to samolot niezwykle ekonomiczny (spalanie poniżej 25 litrów benzyny lotniczej na godzinę), o przyzwoitych osiągach (prędkość przelotowa 110 węzłów), a przy tym łatwy w pilotażu. Samolot będzie służył do monitorowania podejścia GNSS (poprawność wskazań, brak przeszkód lotniczych) oraz do opracowania metodologii szkolenia pilotów w zakresie wykonywania tych podejść – do tej pory bowiem żaden pilot „małego” lotnictwa w Polsce takich podejść nie wykonywał, konieczne jest więc przeprowadzenie odpowiednich szkoleń.

Źródło: Aeroklub Warmińsko Mazurski
comments powered by Disqus