Przejdź do treści
Kurs Organizatorów i Animatorów Sportu w Modelarstwie Lotniczym i Kosmicznym
Źródło artykułu

Nowi animatorzy modelarstwa lotniczego

Bez granic wiekowych, bez względu na osiągnięcia i doświadczenie, dla tych, którzy chcą zaszczepiać modelarskie pasje w szkołach, klubach, aeroklubach – w miniony weekend (27-30 listopada) ponad 30 osób wzięło udział w Kursie Organizatorów i Animatorów Sportu w Modelarstwie Lotniczym i Kosmicznym. Organizatorami kursu byli Aeroklub Polski i Aeroklub Częstochowski przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie.

W szkoleniu wzięło udział ponad 30 osób z całej Polski. Byli wśród nich nauczyciele, emeryci, osoby prowadzące i zakładające modelarnie przy domach kultury czy spółdzielniach, członkowie aeroklubów oraz osoby już posiadające wysokie osiągnięcia w dziedzinie modelarstwa lotniczego. „Modelarstwo jest bowiem pasją, jest ciekawym sposobem na życie, jest hobby i sportem, wyjątkowym bo funkcjonującym w zgodzie z przyrodą.” – mówił kierownik szkolenia dr Stanisław Maksymowicz rozpoczynając kurs.
Uczestnicy szkolenia w ramach cyklu zajęć poznawali m.in.: teoretyczne i praktyczne tajniki budowy, regulacji i oblatywania modeli, sposoby pozyskiwania środków na wyposażenie i działalność modelarni, aktualne przepisy z zakresu przeprowadzania zawodów w modelarstwie, teorie lotu i aerodynamiki. Budowę modeli latających oraz osiągnięcia sportowe polskich modelarzy przybliżył mistrz świata w modelarstwie lotniczym – dr Stanisław Kubit – będący współautorem jednego z najlepszych jak dotąd opracowań o modelarstwie „Modelarstwo lotnicze i kosmiczne sportem wszystkich dzieci” (Aeroklub Polski, 2004).
Integralną częścią kursu, obok teorii, były zajęcia instruktażowe, na których uczestnicy wykonywali modele balonów na ogrzane powietrze FB, halowe modele szybowców F1N, modele rakiet czasowych z taśmą S6A. Uczestnicy szkolenia mieli do dyspozycji instruktorów - specjalistów z poszczególnych klas: (FB) – instr. Marek Matuszelański
(F1N) – instr. Mariusz Wrona, (S6A) – instr. Krzysztof Przybytek. Wykonane przez kursantów konstrukcje modeli zostały sprawdzone w wewnętrznych zawodach, podczas których co prawda nie padły rekordy, ale były świetną zabawą dla wszystkich uczestników.

Modelarstwo lotnicze i kosmiczne jest dziedziną sportu posiadającą bogatą historię w Polsce. Modelarze uczestniczą w krajowych i międzynarodowych zawodach, z Mistrzostwami Europy i Świata włącznie, osiągając niejednokrotnie czołowe lokaty. Osiągniecie zawodowstwa w tej dziedzinie sportu zdobywane jest z doświadczeniem, a sama nauka rozpoczynana jest już od lat najmłodszych. Wiele osób, które właśnie w małych modelarniach rozpoczynały przygodę z modelami, są dziś pilotami, konstruktorami, mechanikami, pracownikami służby ruchu lotniczego. Mamy nadzieję, że 30 nowych animatorów modelarstwa, będzie z powodzeniem zaszczepiać tą niezwykłą pasję we własnych środowiskach, przyczyniając się tym samym do rozwoju tej dyscypliny sportu.

Uczestnicy szkolenia składają serdeczne podziękowaniu panu Michałowi Braszczyńskiemu (Dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego) za świetną organizację i profesjonalne przeprowadzenie kursu.

Iwona Senderowska
uczestniczka szkolenia
Aeroklub Regionalny w Pińczowie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony