Wilga, jej Mistrzowie i Rondo Lotników – zaproszenie

Wilga, jej Mistrzowie i Rondo Lotników – zaproszenie (fot. Aeroklub Rzeszowski)

Zarząd Aeroklubu Rzeszowskiego serdecznie zaprasza na potrójną uroczystość, która odbędzie się 31 sierpnia 2019 r. o godzinie 9:00 przy przy wjeździe do Aeroklubu Rzeszowskiego (Jasionka).

Pierwsza część uroczystości to oficjalne nadanie imienia rondu, które powstało w ramach przebudowy dróg prowadzących do Portu Lotniczego w Jasionce – rondo zbudowano w miejscu, w którym od lat 40. dwudziestego wieku stał hangar Aeroklubu Rzeszowskiego. Od 31 sierpnia br. rondo nosić będzie nazwę „Rondo Lotników”.

Druga część uroczystości to odsłonięcie samolotu-pomnika PZL-104 Wilga 35. To symboliczne pożegnanie z samolotem oblatanym w 1962 roku, który przez pół wieku był podstawowym statkiem powietrznym polskich aeroklubów. „Wilgi” nieuchronnie kończą swoją służbę w lotnictwie sportowym. Warto pamiętać, że konstrukcja ta przez 30 lat używana była przez samolotową reprezentację Polski i z każdych zawodów przywoziła medale.

Trzecia część sobotniej uroczystości to wmurowanie tablicy upamiętniającej polskich pilotów, którzy w latach 1977 – 2006 na samolocie PZL-104 Wilga zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Europy.

W uroczystości wezmą udział Mistrzowie Świata i Mistrzowie Europy, a także rodziny nieżyjących już medalistów.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym szczególnym przedsięwzięciu – mówi Prezes Zarządu Aeroklubu Rzeszowskiego, instr. pilot Jerzy Piekarz.

Jednocześnie Aeroklub Rzeszowski zaprosza na pokazy lotnicze z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego, które odbędą się tego samego dnia (tj. 31.08.2019) o godzinie 10:00 (po odsłonięciu pomnika).

W planach pokazów: Biało-czerwone Iskry, para F-16, Airborne Pyrotechnics, Zespół Firebirds, Piper Cub, Łukasz Czepiela, Artur Kielak, Maciej Pospieszyński, Jurgis Kairys, 3AT3 Formation Flying Team, An-2 Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła, YAK3U, Makula Aerobatic Team, Bo 105, Tiger Moth, Auster, Chipmunk, Harward, Retro Sky Team – walka powietrzna z pirotechniką, Wojciech Bógdał i Kamil Skorupski – pierwszy raz na świecie lądowanie paralotni na samolocie, CASA, Śmigłowce Mi-17/Mi-24, Hercules, Boeing Stearman, Wiatrakowce, LOT Flight Academy, Marek Choim – wieczorny pokaz z pirotechniką... i wiele innych.

Źródło: Aeroklub Rzeszowski
comments powered by Disqus