Węgierski pilot zwycięzcą pierwszej konkurencji 6. Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej

ME w Akrobacji Samolotowej Radom 2009

Tamas Nadas, z Węgier na samolocie Extra 300LP został zwycięzcą pierwszej konkurencji 6. Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w kategorii Advanced rozgrywanych w Radomiu. Kolejne miejsca zajęli Marek Hyka z Czech na samolocie Extra 300 L oraz Anton Berkutov z Rosji  na samolocie SP55.

W pierwszej konkurencji piloci zaprezentowali się w Programie Q. Był to program obowiązkowy znany, podany do wiadomości pilotów 6 miesięcy przed rozpoczęciem mistrzostw. W ramach programu piloci wykonali 9 figur, w tym m. in. figury: skobel, ptyś, ranwers i wiraż beczkami. Konkurencja była rozgrywana przez dwa dni. W piątek wystartowało 12 pilotów, dziś pozostali. Łącznie 47 pilotów.

Podczas piątkowego briefingu, piloci losowali numery startowe. Z numerem 1 w pierwszej konkurencji mistrzostw w programie obowiązkowym startował Polak - Krzysztof Kossiński z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC, który po pierwszej konkurencji sklasyfikowany jest na 31 miejscu.

Pozostali reprezentanci Polski zajmują po pierwszej konkurencji miejsca:

18 - Wojciech Krupa z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC,
25 - Robert Kowalik z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 300 L,
32 - Radosław Rumszewicz z Aeroklubu Mieleckiego na samolocie Extra 300 L,
40 - Ireneusz Jesionek z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 300 L.

Benedict Blachard z Francji na samolocie CAP 231 - jedyna kobieta startująca w zawodach zajmuje po pierwszej konkurencji miejsce 12.

W zawodach udział bierze 47 pilotów z 17 państw. Najpopularniejszym samolotem podczas mistrzostw jest Extra na której startuje 21 zawodników (Extra 300 LP - 2; Extra 300 L - 14; Extra 330 - 1; Extra 230 - 1; Extra 330 LC - 3). Francuzi, Włosi oraz jeden reprezentant Niemiec startują na samolotach CAP231 - łącznie 8 pilotów. Równie popularne są samoloty YAK - 8 pilotów (YAK 55 - 3, YAK 55 M - 5). Rosjanie startują na samolocie SP 55 - 4 osoby, Czesi na SU 29 - 2 osoby. Również dwie osoby startują  na samolocie ZLIN 50LS oraz po jednej osobie na samolotach EDGE 360 i Single Winger.

W niedzielę rozpocznie się druga konkurencja mistrzostw - program dowolny układany przez zawodników wg określonych przepisów. Piloci musieli przesłać swoje programy do dyrektora zawodów 48 godzin przed rozpoczęciem konkurencji.  

Zawodnicy są oceniani przez siedmiu sędziów, którym przewodniczy Pavol Kavka ze Słowacji. Przewodniczącym jury jest Jiri Kobrle z Czech. Za każdą z figur zawodnicy otrzymają ocenę od 0 do 10 pkt. Następnie komputer wg specjalnego programu wyliczy uśredniony wynik. Zawody wygra zawodnik z największą liczbą punktów.

Ceremonia zamknięcia mistrzostw i wręczenie medali odbędzie się 15 sierpnia (sobota) o godzinie 17:30 na lotnisku w Piastowie. Wcześniej od godziny 15:00 będzie można podziwiać mistrzów podczas pokazów. Udział w pokazach potwierdził m. in. jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie Juris Kairys oraz zespół akrobacyjny ORLIKI.

Aeroklub Radomski po raz trzeci będzie organizatorem najwyższych rangą mistrzostw. W 2006 r.  do Radomia zlecieli najlepsi piloci w akrobacji samolotowej z całego świata. Padł wówczas rekord liczby uczestników. W 2008r. o tytuł mistrza Europy w akrobacji walczyli w Radomiu piloci szybowców. Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI doceniła perfekcyjną organizację mistrzostw i powierzyła Aeroklubowi Radomskiemu rolę gospodarza po raz trzeci.

Marta Nowicka

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus