Szybowcowi Mistrzostwie Polski

W minioną sobotę w Lesznie zakończyły się XXXVII Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie otwartej i Krajowe Zawody Szybowcowe o Puchar Prezydenta Leszna w klasie standard. Organizatorem zawodów był Aeroklub Leszczyński we współpracy z Centralną Szkoła Szybowcowa AP. Na starcie Mistrzostw Polski w klasie otwartej stanęło 40 pilotów z kraju i zagranicy. 46 rywalizowało w Krajowych Zawodach Szybowcowych w klasie standard.

Mistrzem Polski w kategorii otwartej został Zbigniew Nieradka – Aeroklub Częstochowski, który po ośmiu dniach rywalizacji zgromadził 7600 punktów. Drugie miejsce w tej klasie z wynikiem 7025 punktów, zajął Janusz Centka Aeroklub Leszczyński. Na najniższym stopniu podium stanął Sebastian Kawa Aeroklub Bielsko – Bialski, który zdobył 6856 pkt.
Kompletne wyniki rywalizacji w tej klasie są dostępne tutaj

Mistrzostwom Polski towarzyszyły Krajowe Zawody Szybowcowe o puchar Prezydenta Miasta Leszna w klasie Standard. Zwycięzcą tej części rywalizacji został Mikołaj Zdun – Aeroklub Leszczyński, przed Mirosławem Hołysiem – Aeroklub Ziemi Lubuskiej i Witoldem Czarnikiem – Aeroklub Rzeszowski.
Wyniki zawodów dostępne są tutaj

Zawody w Lesznie były niezwykle udane pod względem pogodowym. Wszystkie osiem dni rywalizacji sprzyjały rywalizacji (w języku szybowcowym mówimy, iż były lotne). Klasa otwarta, dopuszcza rywalizację na wszystkich rodzajach szybowców bez ograniczeń. W klasie standard regulowana jest rozpiętość skrzydeł, która musi wynosić poniżej 15 metrów oraz brak wyposażenia w elementy mechaniczne poprawiające osiągi (tj. klapy, zmienna powierzchnia i geometria skrzydeł).