Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sprawozdanie z posiedzenia Plenum IGC w Lozannie

Posiedzenie plenarne odbyło się w dniach 27-28.02.2015 r. w hotelu Moevenpick w Lozannie. Na posiedzeniu były reprezentowane 33 kraje spośród 58 zrzeszonych, przy czym 4 kraje, na mocy stosownych pełnomocnictw, było reprezentowanych przez delegatów innych krajów obecnych na zebraniu. Oprócz delegatów w zebraniu krótko uczestniczyła nowa Sekretarz Generalna FAI Susanne Shoedel oraz Szef IT w FAI Visa Matti Leinikki, który odpowiadał m.in. za informatyczną obsługę zebrania, w tym elektroniczne głosowania. Zebranie prowadził Prezydent IGC Eric Mozer (USA), który na wstępie wygłosił przemówienie otwierające obrady. Następnie głos zabrała Sekretarz Generalna FAI Susanne Shoedel, która w swoim wystąpieniu przedstawiła aktualne działania, w które zaangażowana jest FAI, w szczególności igrzyska lotnicze w Dubaju na których mają się również odbyć zawody szybowcowe (Glider Efficiency Challange).

Dick Bradley, skarbnik IGC przedstawił sytuację finansową komisji, która odnotowała ponownie stratę (~8000 EUR) za rok ubiegły (2014) wynikającą w głównej mierze z inwestycji w portal szybowcowy www.spr.aero mający integrować informacje o zawodach szybowcowych sankcjonowanych przez FAI. Budżet na rok 2015 wykazuje stratę na poziomie 5000 EUR natomiast budżet na 2016 wykazuje ponad 2000 EUR dodatniego wyniku finansowego. Zgromadzeni przyjęli sprawozdanie za 2014 rok jak i budżet na rok bieżący.

IGC przyjęła sprawozdania podkomisji i grup roboczych z ich działalności w ostatnim roku. Sprawozdania, z wyjątkiem GFAC, nie były prezentowane, gdyż były wcześniej udostępnione delegatom w materiałach rozsyłanych przed posiedzeniem.

Loek Boermans, dotychczasowy przewodniczący OSTIV podczas swojego sprawozdania z działalności OSTIV ogłosił swoją rezygnację z funkcji, którą piastował od wielu lat i zarekomendował prof. Rolfa Radespiela na swojego następcę. Specjalny kongres OSTIV zwołany po pierwszym dniu obrad IGC wybrał prof. Radespiela na nowego przewodniczącego OSTIV. Podczas kongresu ustalono również nowe, niższe składki członkowskie a prof. Radespiel bardzo chciałby widzieć Aeroklub Polski ponownie wśród pełnych członków organizacji.

Ross MacIntyre – przewodniczący SC3 Committee przedstawił propozycje dotyczące zmian kodeksu sportowego w części dotyczącej szybownictwa (SC3), będące kontynuacją zmian zainicjowanych na poprzednim posiedzeniu IGC w Varese w 2014 roku. Ponadto potwierdził nawiązanie kontaktu i włączenie do „pętli informacyjnej” Wojciecha Ścigały i Howarda Millsa. IGC zatwierdziło jednogłośnie dołączenie obu wymienionych na członków SC3 Committee.

W punkcie dotyczącym rozegranych i przyszłych mistrzostw przedstawiłem krótko stan przygotowań do WGC 2017 w Lesznie wskazując, że w drugiej połowie roku powinien wykrystalizować się trzon zespołu organizacyjnego. Jednocześnie przeprosiłem za wszelkie niedociągnięcia jakie miały miejsce na WGC 2014 w Lesznie zapewniając, że wyciągniemy wnioski i nie powtórzymy błędów.

Światowe Igrzyska Lotnicze, które odbędą się w grudniu br. w Dubaju mają obejmować również szybownictwo, ale ponieważ miejsce i pora roku zdecydowanie nie sprzyja uprawianiu naszej dyscypliny konieczna jest jakaś demonstracyjna wersja naszych zawodów. W opracowaniu jest jeszcze koncepcja zawodów pod nazwą roboczą Glider Efficiency Challange, które mają wygrywać piloci najefektywniej zamieniający wysokość na odległość po trasie wyznaczonej w niewielkiej przestrzeni o wymiarach ok. 5×5 km.

W kontekście zarządzania mistrzostwami Dick Bradley wskazał, że jest narastający problem z obsadzaniem kluczowych funkcji na zawodach sankcjonowanych przez FAI (IGC). Wyraził oczekiwanie, że nowopowstała Grupa Robocza ds. Struktury Mistrzostw (CSWG) weźmie pod uwagę również ten problem. Z mojej rozmowy z przewodniczącym tej grupy wynika jednak, że jest on raczej za działaniami mającymi zwiększyć liczbę potencjalnych oficjeli aniżeli zmniejszaniem liczby mistrzostw z tego powodu.

Susanne Schoedel poinformowała, że w FAI powstaje metoda audytu mistrzostw pod kątem ich wpływu na środowisko i spełniania zobowiązań FAI w tym zakresie.

Brian Spreckley z kolei poinformował, że Prezydium IGC widzi coraz większy problem w zbytnim skupieniu się zawodników na wskazaniach przyrządów w kabinie, w tym FLARM pozwalającego śledzić konkurentów, i ograniczenia obserwacji zewnętrznej, co wpływa na rosnącą liczbę incydentów w powietrzu. Rozwiązaniem poprawiającym sytuację ma być nowy tryb „stealth mode” FLARMa, który ma być testowany w tym roku.

W sesji prezentacji ofert organizacji mistrzostw zaprezentowałem ofertę Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Ostrowskiego na organizację Szybowcowych Mistrzostw Świata w klasach „nieklapowych” w 2018 roku. Prezentacja została dobrze przyjęta a oferta otrzymała jednogłośne poparcie IGC. Do oferty czeskiej na WGC 2018 w klasach „klapowych” było zastrzeżenie dot. zdolności lotniska do przyjęcia proponowanej liczby 150 szybowców. Ostatecznie organizator przystał na zmniejszenie tej liczby do 100 i jednocześnie zaproponował wymianę klasy wielomiejscowej 20-metrowej na 15-metrową z Ostrowem. Ofertę tę przyjąłem po konsultacji z organizatorem. Tak więc w 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasach Club, Standard i 15-metrowej. Czeskie lotnisko Pribram będzie natomiast gospodarzem Szybowcowych Mistrzostw Świata w klasach 18-metrowej, wielomiejscowej 20-metrowej i Otwartej.

W drugim dniu głosowanych było 28 propozycji zmian dotyczących głównie SC3 i Aneksu A a także kandydatury organizatorów przyszłych mistrzostw szybowcowych, których wynik omówiłem już powyżej.

Propozycja dot. wprowadzenia współczynników wyrównawczych w klasie wielomiejscowej 20-metrowej, na mistrzostwach świata, dla szybowców pilotowanych przez pilotów niepełnosprawnych i przystosowanych dla ich potrzeb po długiej dyskusji nie uzyskała wystarczającego poparcia (11-17). Podstawowym problemem, jaki wydaje się zniechęcać do sprawy innych delegatów, jest możliwość nadużywania tej furtki, aby startować ze współczynnikiem w klasie, w której formalnie tego współczynnika nie powinno być. Do sprawy trzeba jeszcze wrócić po odpowiednim przygotowaniu gruntu.

Z pozostałych istotnych dla nas głosowań udało się nie dopuścić do zmniejszenia minimalnego dystansu dla zaliczenia konkurencji w klasie 13,5-metrowej do 60 km. Nadal we wszystkich klasach obowiązuje wymóg 100 km.

Zapis o akceptowaniu subdeklaracji z pierwotnej deklaracji przelotu nie został przyjęty. Podobnie nie uzyskała akceptacji propozycja 10% marginesu dla wyczynów wysokościowych zarejestrowanych Rejestratorem Pozycji bez sondy ciśnieniowej. Zastrzeżeniem podstawowym był brak solidnych dowodów na istnienie problemu. Zaakceptowana została natomiast jednogłośnie propozycja zmiany formuły punktowania w Team Cup. Ponieważ nie udało się przeforsować tej zmiany jako Year 2, będzie ona jeszcze głosowana jako konkretny zapis regulaminowy w przyszłym roku.

Zaakceptowana została też propozycja holenderska zmniejszenia wagi kilometra w dniach  polowych. Propozycja musi jeszcze przyjąć konkretny kształt regulaminowy na przyszłoroczne posiedzenie IGC.

Po długiej dyskusji upadła propozycja zapisu w Aneksie A upoważniającego Dyrektora Mistrzostw do anulowania zadania po otwarciu startu lotnego. Rozwiązaniem problemu będzie prawdopodobnie zapis w Stewards Handbook, który zinterpretuje zasadę, że dyrektor mistrzostw jest odpowiedzialny za bezpieczne przeprowadzenie zawodów.

W ostatniej części zebrania odbyły się głosowania za przyznaniem odznaczeń, w tym medalu Lilienthala. Spośród trzech kandydatur (Boermans, Kawa, Wienzek) zdecydowanie wygrał głosowanie prof. Loek Boermans, holenderski aerodynamik, ojciec aerodynamiki większości nowoczesnych szybowców i wieloletni przewodniczący OSTIV, a prywatnie bardzo ujmujący i skromny człowiek, co zapewne przysporzyło mu dodatkowych głosów.

Medal Majewskiej otrzymała holenderka Ritz de Luy, a Dyplom Gherigera otrzymał hiszpański działacz Antonio Martinez-Moneo Rico.

Wybrano też władze IGC na kolejną 2-letnią kadencję. Prezydentem pozostał Eric Mozer a ponadto w skład biura weszli Brian Spreckley, Terry Cubley, Christof Geissler, Alexander Georgas, Marina Vigorito i Rene Vidal. Wakat na stanowisku sekretarza IGC, z którego ustąpił po 11 latach Peter Eriksen zostanie uzupełniony przez Prezydium IGC w terminie późniejszym. Peter Eriksen został Honorowym Sekretarzem IGC.

Kolejne posiedzenie plenarne IGC odbędzie się w dniach 26-27.02.2016 r. w nieustalonym jeszcze miejscu.

Artur Rutkowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony