Przejdź do treści
"Śladami Polskich Lotników w Bitwie o Anglię
Źródło artykułu

Śladami Lotników Polskich w Bitwie o Anglię podczas II Wojny Światowej

18 maja, o godzinie 7:30, na lotnisku Babice w Warszawie pożegnano grupę samolotów, uczestniczącą w Rajdzie Samolotowym "Śladami Polskich Lotników w Bitwie o Anglię podczas II Wojny Światowej".
 
Tego samego dnia piloci wylądowali na lotnisku Penemunde w północnych Niemczech, skąd udadzą się w dalszą podróż do Wielkiej Brytanii. W Anglii zaplanowano przeloty i lądowania na lotniskach brytyjskich, na których stacjonowały polskie Myśliwskie i Bombowe Dywizjony Lotnicze podczas II Wojny Światowej.

Dzień wcześniej, przy "Pomniku ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939 - 1945" na Polach Mokotowskich w Warszawie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie tego przedsięwzięcia, któego organizatorem jest Aeroklub Warszawski, a Aeroklub Polski objął go patronatem honorowym.


Rajd Samolotowy jest wyprawą z Warszawy do Anglii ośmiu małych samolotów, mającą na celu odwiedzenie lotnisk w Wielkiej Brytanii, na których stacjonowały między innymi polskie Dywizjony Lotnicze. Dodatkowo uczestnicy wyprawy planują odwiedzić w Londynie, miejsca, które są związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie z okresu II Wojny Światowej, jak również spotkać się z jeszcze żyjącymi uczestnikami z tamtych lat, oddać im hołd i przekazać podziękowania.

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, wręczył uczestnikom rajdu reprodukcję wpisu pamiątkowego do Kroniki AP, dokonanej w 1934 roku przez ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego, z prośbą o przekazanie jej polskim pilotom spotkanym w Anglii.
 
Włodzimierz Skalik powiedział: „Prezydent Mościcki dokonując wpisu w 1934 roku napisał: „przy tej sposobności składam najserdeczniejsze życzenia Aeroklubowi RP, żeby Jego działalność w krótkim czasie zbliżyła szlaki powietrzne wszystkich obywateli RP”. Ta idea jest wciąż aktualna. Przekażcie proszę te słowa, wraz z naszymi najserdeczniejszymi życzenia pilotom polskim żyjącym w Anglii. Powiedzcie że pamięć o nich jest ciągle żywa”.

Pełny plan rajdu znajduje się tutaj

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony