Puchar Prezydenta RP dla sportowca lotniczego 2018 roku

Puchar Prezydenta RP dla sportowca lotniczego 2018 roku (fot. Aeroklub Polski)

Z uwagi na sukces polskiej załogi w Balonowym Pucharze Gordona Bennetta w 2018 r. Zarząd Aeroklubu Polskiego zdecydował o przyznaniu Mateuszowi Rękasowi oraz Jackowi Bogdańskiemu Pucharu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości.

W marcu ubiegłego roku z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę Prezydent Andrzej Duda przekazał Aeroklubowi Polskiemu oraz pozostałym polskim związkom sportowym Puchary Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku AP to szczególne wyróżnienie miało trafić do najlepszego sportowca lotniczego 2018 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj.

Decyzją Zarządu AP Pucharem Prezydenta RP zostanie uhonorowana polska załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański. To oni zdobyli 1 października we wspaniałym stylu największe balonowe trofeum na świecie. 1 października 2018 r. rano Mateusz Rękas i Jacek Bogdański lądowali w Polsce koło Ostródy po pokonniu w powietrzu dystansu 1145 km. W 100-lecie odzyskania Niepodległości Polacy wygrali 62. wyścig o Puchar Gordona Bennetta. Jest to szóste zwycięstwo polskiej załogi w całej historii tych zawodów. Ostatni taki sukces miał miejsce 35 lat temu.

Ceremonia wręczenia Pucharu Prezydenta RP odbędzie się 25 stycznia br. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus