Jerzy Makula dołączył do grona Ambasadorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Jerzy Makula

Jerzy Makula, wielokrotny mistrz świata i Europy w akrobacji szybowcowej, dołączył do grona Ambasadorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Warszawie od 18 do 24 września 2010 roku. Wśród oficjalnych Ambasadorów ELIOS2010 są również m. in. sportowcy i aktorzy, w tym Maja Włoszczowska, Kinga Baranowska, Leszek Blanik, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak, Piotr Adamczyk, Bogusław Linda i Cezary Pazura.

W ramach zaczynającej się właśnie kampanii społecznej na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną wszyscy Ambasadorzy wzięli udział w sesji zdjęciowej z zawodnikami Olimpiad Specjalnych do kalendarza promującego przyszłoroczne Igrzyska. Jerzy Makula, który wystąpił na zdjęciu wspólnie z zawodniczką Elizą Patykowską, podkreśla: „Warto pamiętać, że każdy sport niezależnie od dyscypliny wyzwala pozytywne emocje. Jako pilot startujący w zawodach doskonale wiem jak bardzo rywalizacja sportowa motywuje, jak dużo wymaga dyscypliny i systematyczności. Udział w tak wielkim wydarzeniu jak Europejskie Igrzyska nie tylko dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu uczestnikowi, ale również pozwoli wszystkim z bliska zobaczyć jak wielkie możliwości mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną”.

Podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 zawodnicy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach przewidzianych w programie. Dyscypliny igrzysk to: badminton, bowling, trójbój siłowy, lekkoatletyka, tenis stołowy, tenis, koszykówka, piłka nożna kobiet, jazda szybka na wrotkach oraz pokazowo w treningu aktywności motorycznej MATP. Igrzyska, w których weźmie w sumie udział 1600 sportowców z 58 państw mają ogromne znaczenie w szerzeniu wiedzy o możliwościach osób z niepełnosprawnością intelektualną. Igrzyska zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Partnerem Igrzysk jest Biuro Informacji ONZ w Warszawie. Z badań wynika, że polskie społeczeństwo ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat niepełnosprawnych intelektualnie. W Polsce jest około 1.2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym ok. 1 mln z lekką niepełnosprawnością intelektualną i ok. 200 tys. z głębsza niepełnosprawnością (tj. umiarkowaną, znaczną i głęboką) i to z tą grupą Olimpiady Specjalne prowadzą szeroko pojętą rehabilitację ruchową, obejmującą uprawianie sportu na miarę możliwości psychofizycznych.

-----

Jerzy Makula - jeden z najbardziej utytułowanych polskich pilotów szybowcowych. Sześciokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, trzykrotny mistrz Europy, ośmiokrotny mistrz drużynowy. Pilot-instruktor w Polskich Liniach Lotniczych LOT, lata na trasach transatlantyckich na Boeingu 767. Szef floty 767. Uhonorowany Medalem Stulecia Międzynarodowej Federacji Lotniczej za działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych. Bohater dwóch filmów dokumentalnych. Prezes Aeroklubu Polskiego.

Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady to dwie różne organizacje uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC). Olimpiady Specjalne dają sportowe szanse dla każdego z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie sprawności. Paraolimpiady dają szanse sportowcom z niepełnosprawnością fizyczną.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus

Komentarze

/ty Anonim,
znawco wielki. Nawet nie wiesz jaka jest różnica pomiedzy paraolimpiadami a olimpiadami specjalnymi. wiec zanim zaczniesz krytykowac, to dokształć się w temacie

Wiesz co chlopie, strasznie to wszystkich interesuje kogo zna anonim. A jeżel Mistrz zgodzil sie firmować coś szlachetnego, to
albo się włącz i pomóż albo się nie odzywaj.

Mistrz czego? Chyba w konkurencji jak wrobić mechanika w coś co się samemu spieprzylo... mam gdzies takich mistrzów.

No dobra... wycofuję się. Ostatecznie każdemu może się zdarzyć nie zauważyć szpilek w podwoziu, zwłaszcza gdy ich się tam nie spodziewało, bo o ile sobie przypominam, zdaje się o to chodziło. A że kompania uznała, że ktoś musi za to beknąć, więc, o ile sobie dobrze przypominam, zwolnili mechanika, bo przecież mistrza nie wypadało... no, przecież to nie mistrza wina że tak się stało... Jaki z tego morał? Ano taki że nawet mistrzowie popełniają błędy. Tylko nie zawsze za nie płacą. Czasem płaci ktoś inny.

Wśród oficjalnych Ambasadorów ELIOS2010 są również m. in. sportowcy i aktorzy, w tym Maja Włoszczowska, Kinga Baranowska, Leszek Blanik, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak.

Jezeli Ci Panstwo reprezentuja PL nawet na paraolimpiadzie , to tylko dodam warto wylaczyc prad i wyjechac z tego kraju , przykro mi to mowic ale znam kazde z nich od wielu lat