III International Balloon Festival

III International Balloon Festival

Na Dolnym Śląsku 30 kwietnia wystartuje trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Balonowy. Obok polskich załóg, swoje uczestnictwo potwierdziły także międzynarodowe ekipy balonowe. Festiwal potrwa do wieczora 2 maja.

Na niebie Dolnego Śląska w dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2017 r. zagości 15-20 balonów na ogrzane powietrze. W powietrze wystartują balonowe załogi z Czech, Francji, Litwy, Niemiec, USA oraz z różnych stron Polski.

Założeniem jest przeprowadzenie zawodów i fiesty dla publiczności w tym samym czasie oraz integracja międzynarodowego środowiska balonowego. Fiestę zaszczycą utytułowani piloci z całego świata. Konkurencje balonowe rozegrane zostaną w Krzyżowej, Dzierżoniowie i Srebrnej Górze. Planowany jest również lot rezerwowy.

Imprezę objęli patronatem i są współorganizatorami: Starosta Świdnicki, Wójt Gminy Świdnica, Burmistrz Dzierżoniowa.

Pomysł zorganizowania Festiwalu narodził się po udziale w międzynarodowej fieście balonowej w Albuquerque w USA i ma na celu upowszechnienie sportu balonowego wśród zwykłych ludzi w naszym kraju.

Organizatorem festiwalu jest Świdnicki Klub Balonowy i jego założyciel Krzysztof Zapart – wiceprezes Klubu Balonowego w Świdnicy, który ma na swoim koncie udział w Pucharze Gordona Bennetta w 2014 i 2015 roku. Wówczas wraz z Bazylim Dawidziukiem zajął piąte miejsce. Załoga ustanowiła wtedy również dwa rekordy Polski: dystansu 1971 km oraz czasu lotu 69:12 godzin. Krzysztof Zapart początkowo dzielił pasję latania balonami z przyjaciółmi. Następnie postanowił w klubie skupić społeczność lokalną, zainteresowaną tym sportem i przyciągnąć pilotów balonowych z całego kraju. Ireneusz Cieślak – zdobywca Pucharu Gordona Bennetta w 1983 roku – został honorowym prezesem Klubu Balonowego w Świdnicy.

Więcej informacji bieżących o festiwalu można znaleźć na jego stronie: www.balloonfestival-swidnica.pl oraz na stronie FB wydarzenia.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus