Historyczny sukces polskich szybowników – podsumowanie

Polscy piloci szybowcowi zakończyli mistrzostwa we wspaniałym stylu. W klasie Standard Polacy zagarnęli wszystkie medale, dając pokaz wspaniałego latania zespołowego w trudnej trzyosobowej formacji. Wygrali z ogromną przewagą punktową. Zajmowali trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej nieprzerwanie od pierwszej konkurencji. Mistrzem Europy został Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), Wicemistrzem Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) a drugim Wicemistrzem Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński).

Znakomicie spisali się nasi młodzi zawodnicy w klasie Club. Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie) Zdobył srebrny medal a Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) brązowy.

Zespołowo Polska zajęła pierwsze miejsce z ogromną przewagą na pozostałymi krajami.

Szczególne słowa uznania należą się Sebastianowi Kawie. Jest to trzeci złoty medal zdobyty przez naszego zawodnika w tym roku! Pierwszy zdobył w Argentynie podczas Mistrzostw świata w klasie Standard (styczeń 2013) drugi podczas Mistrzostw Europy w klasie 18 metrowej we Francji (czerwiec 2013). Sebastian udowodnił, że jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym. Potrafi wygrywać w każdym terenie i w każdej klasie. Na swoim koncie posiada 9 złotych medali Mistrzostw Świata, jeden złoty medal Światowych Igrzysk Lotniczych i 5 złotych medali Mistrzostw Europy! Drugiego tak utytułowanego zawodnika nie ma na całym świecie.

Bardzo cieszą medale pozostałych zawodników. Łukasz Wójcik zdobył trzeci srebrny medal. Pierwszy w 2009 roku podczas Mistrzostw Europy w klasie 15 metrowej na Słowacji, drugi podczas mistrzostw świata w klasie 18 metrowej w 2012 roku w USA i trzeci w tym roku w Ostrowie. Pozostali trzej piloci zdobyli medale mistrzostw Europy pierwszy raz. Warto podkreślić, medal zdobyty przez Łukasza Błaszczyka w pierwszym starcie w imprezie tak wysokiej rangi.

Niewiele brakowało aby na podium stanęły nasze załogi latające w klasie wielomiejscowej. Dzielnie i skutecznie walczyli przez całe mistrzostwa utrzymując się w strefie medalowej. Straty poniesione w przedostatniej konkurencji rozgrywanej w bardzo zmiennej pogodzie pozbawiły naszych zawodników szans na medal.