XIII Memoriał Janusza Kasperka (plakat)

Finał XIII Memoriału Janusza Kasperka

Drugi rok z rzędu pogoda nie sprzyjała zawodnikom biorącym udział w Memoriale Janusza Kasperka. Zawodnicy rozegrali tylko jedną konkurencję - program Q znany. Zwycięzcą został Bartłomiej Pyzik z Aeroklubu Podkarpackiego, drugie miejsce zajął Krzysztof Kossiński z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej a trzecie Lukasz Czepiela z Aeroklubu Poznańskiego. W związku z rozegraniem tylko jednej konkurencji wyniki nie mogą być uwzględniane w klasyfikacji ogólnej pilotów, oraz nie będą wliczone do klasyfikacji w ramach Pucharu Polski. Puchar Janusza Kasperka został jednak wręczony i otrzymał go zwycięzca konkurencji - Bartłomiej Pyzik.

W memoriale wystartowało 16 z 17 zgłoszonych zawodników.

Piloci, podobnie jak podczas Memoriału Lecha Marchelewskiego w Zielonej Górze startowali na 6 samolotach.

W środę, w drugim dniu zawodów rozpoczęła się pierwsza konkurencja - program znany. O godzinie 15:00 sędziowie zajęli swoje miejsca. Ostatni z zawodników wylądował po zakończonej wiązance chwilę przed 19:00. W czwartek rano, zbyt niska podstawa chmur ponownie uniemożliwiła rozegranie konkurencji. Na porannej odprawie zadecydowano, że ostateczna decyzja dotycząca dalszych lotów zostanie podjęta o godzinie 13:00. Warunkiem rozegrania konkurencji była prognoza umożliwiająca lot wszystkim zawodnikom - minimum 3 godziny z podstawą chmur powyżej 1000 metrów i bez opadów. Niestety, jak się okazało o godzinie 13:00 - nie było szans na przeprowadzenie konkurencji, była jednak możliwość wykonania kilku lotów. Zawodnicy wykorzystali obecność sędziów i wykonywali loty treningowe z zaplanowanych w kalendarzu treningów.

Ponadto podczas spotkania Komisji Akrobacji Lotniczej, która odbyła się w trakcie rozgrywania Memoriału została też wskazana przez Trenera reprezentacja na Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej w Dubnicy. Kodeks sportowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) dopuszcza możliwość wystawienia maksymalnie 8 zawodników.