Finał Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Artystów FAI

Konrad Zukowski - Konkurs Młodych Artystów FAI

Znamy już laureatów Finału Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Artystów FAI

Zgodnie z harmonogramem przebiegu Konkursu Młodych Artystów FAI w Polsce, 9 marca br. w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury (organizatora Finału Ogólnopolskiego) pracowała krajowa Komisja Konkursowa, której zadaniem było wyłonienie zwycięzców tegorocznego konkursu plastycznego o tematyce lotniczej. Nazwiska laureatów i autorów prac wyróżnionych podane są w oficjalnym protokóle Komisji.

Laureatom, ich nauczycielom oraz szkołom i organizacjom, które reprezentują, serdecznie gratulujemy!

Tematem konkursu, ogłoszonym na rok 2012 przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, był "CICHY LOT". Z różnych regionów kraju nadesłano 69 prac. W konkursie (edycji polskiej) wzięło udział 13 aeroklubów regionalnych, stowarzyszeń modelarskich i lotniczych. Organizacjom tym należą się wielkie podziękowania za zaangażowanie i zorganizowanie Finałów Regionalnych. To niezwykle ważne, że w tych 13 aeroklubach i stowarzyszeniach są osoby bardzo zaangażowane w sprawę wychowania oraz edukacji lotniczej i artystycznej dzieci i młodzieży. Udało im się dotrzeć do wielu placówek oświatowych oraz instytucji kultury i zainteresować piękną ideą, jaką jest Konkurs Młodych Artystów FAI. Mamy wielką nadzieję, że w świecie lotników jest takich osób znacznie więcej i zechcą one zostać koordynatorami regionalnymi w sprawach Konkursu FAI. Musimy pamiętać, że konkurs plastyczny o tematyce lotniczej, to jedna z form zainteresowania dzieci i młodzieży sprawami lotnictwa, Aeroklubów i Stowarzyszeń modelarskich i lotniczych. Ta międzynarodowa akcja trwa już 25 lat. Aeroklub Polski uczestniczy w niej nieprzerwanie od 2000 roku. Dzieci z Polski zdobyły już wiele medali FAI: Piotr Skupin – medal brązowy (2002) w kat. 14-17 lat, Anna Rudnicka – medal srebrny (2003) w kat. 6-9 lat, Grzegorz Gabryelski – medal złoty (2006) w kat. 14-17 lat. Ostatnim wielkim sukcesem był, złoty medal Ani Wojnickiej - reprezentantki Aeroklubu Ziemi Lubuskiej (2008 w kat. 10-13 lat). Warto podkreślić, że w 13-letniej historii konkursu w Polsce, jego organizację wspierali nasi najznakomitsi piloci: Sebastian Kawa, Janusz Centka, Karol Staryszak, Maciej Pospieszyński.Nie szczędząc czasu angażowali się osobiście w prace komisji konkursowych.

W imieniu Aeroklubu Polskiego bardzo im za to dziękujemy. Angażowanie się znanych na całym świecie lotników w sprawy pięknej idei FAI, to najlepszy wyraz ich akceptacji dla wychowawczo-edukacyjnych walorów Konkursu Młodych Artystów FAI.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do Bemowskiego Centrum Kultury (Warszawa, ul. Górczewska 201), gdzie prezentowana będzie wystawa pokonkursowa - w dniach 19-25 marca br., a także na uroczystość wręczenia nagród w dniu 24 marca (sobota) o godz. 12.00 - w sali koncertowej BCK Artbem.

Bogdan Wierzba

Sekretarz Komisji Konkursowej

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus