Drony w Aeroklubie Polskim – przełomowe spotkanie ws. rozwoju sportu dronowego w Polsce

Drony w Aeroklubie Polskim – przełomowe spotkanie ws. rozwoju sportu dronowego w Polsce (fot. aeroklub-polski.pl)

Dynamiczny rozwój bezzałogowców i ich zastosowania w wielu dziedzinach życia ma przełożenie na szybki wzrost popularności sportu dronowego w związku z czym Aeroklub Polski zaprosił fachowców w dziedzinie sportów dronowych oraz delegata do FAI na spotkanie dotyczące przyszłości sportu dronowego w Polsce.

Na spotkaniu, którego organizatorem był członek Zarządu Aeroklubu Polskiego – Wiktor Wyszywacz, przedstawiono sytuację wyścigów dronowych na świecie i charakterystykę kilku najważniejszych organizacji światowych i europejskich zajmujących się zawodami dronowymi. Krzysztof Chartanowicz – doświadczony polski zawodnik – zauważył, że FAI, niezależnie od komercyjnych zawodów dronowych, stara się firmować imprezy dronowe wyłaniające mistrzów państw, Europy i świata.

Przez ponad 2 godziny uczestnicy spotkania dyskutowali nad perspektywą najbliższych lat, tak aby jak najbardziej zaktywizować środowisko sportu dronowego i dostosować działania AP.

Prezes Aeroklubu Polskiego – Włodzimierz Skalik zaproponował, by  powołać w ramach Komisji Modelarskiej, podkomisję zajmującą się tylko sportem dronowym. Do najbliższych zadań podkomisji zaliczono przygotowanie stosownych dokumentów organizacyjnych dotyczących rywalizacji w sporcie dronowym, takich jak regulaminów PP, MP, powoływania KN i pochodnych, przygotowanie 3 imprez PP i MP w 2018 r. Uzyskano deklaracje kompetentnych osób do działania w składzie podkomisji, którą powoła Zarząd AP.

Rozważano popularyzację i organizację wyścigów dronowych w klasie mikro, open, freestyle lub innych. Analizowano sposoby finansowania sportu dronowego. Ustalono, że podkomisja wspólnie z ZAP powinny wypracować sposoby promocji sportu dronowego przygotowując pokazy, promocje, eventy itp. jako produkt dla odbiorów, którzy mogą sponsorować rozwój tego sportu .

To wielki przełom w popularyzacji sportów dronowych. Polscy zawodnicy są na bardzo wysokim poziomie i już w tej chwili mają ogromne doświadczenie i dużo osiągnięć.

W spotkaniu udział wzięli:
• Włodzimierz Skalik – prezes AP
• Wiktor Wyszywacz – Sekretarz Zarządu AP
• Maciej Stroiński – Sekretarz Generalny AP
• Krzysztof Chartanowicz – ROTORACER, zawodnik, uczestnik wielu międzynarodowych zawodów
• Marek Dominiak – delegat do FAI z ramienia Komisji Modelarskiej AP
• Krzysztof Hilbrycht – Aeroklub Gdański, INS, zawodnik, organizator drone race
• Tomasz Łapucha – Aeroklub Częstochowski, INS, organizator drone race
• Bogdan Wierzba – Komisja Modelarska
• Żaneta Banaśkiewicz – PR&Marketing Manager AP

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus