Canopy Piloting na The World Games Wrocław 2017

The World Games 2017

The World Games we Wrocławiu zbliżają się wielkimi krokami. Ceremonia otwarcia rozpocznie się już w najbliższy czwartek 20 lipca o godzinie 19.00 na Stadionie Wrocław i potrwa ponad dwie godziny. Na trzech scenach wystąpi łącznie ponad 400 artystów.

A od piątku zaczyna się rywalizacja. O kolejne medale dla Polski w sportach lotniczych będzie rywalizowało pięciu fantastycznych sportowców w trzech dyscyplinach.

Jedną z nich jest Canopy Piloting czyli spadochroniarstwo-pilotowanie czaszami. Polskę będzie w tej dyscyplinie reprezentował Maciej Machowicz.

Maciek W 2012 roku został powołany do Spadochronowej Kadry Narodowej w CP (Canopy Piloting)  a reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata Canopy Piloting w Dubaju w 2012 roku oraz Mistrzostwach Europy w Rosji (Kolomna) w 2013.

Canopy Piloting to zawody, które w widowiskowy sposób pokazują zdolności manewrowe przy dużej dawce adrenaliny i dobrej zabawy.

Ale co to właściwie jest to CP i o co chodzi?

To niezwykle widowiskowa i dynamiczna konkurencja w której sędziowie oceniają najmniejsze detale. Ocenie podlegają celność, dystans i prędkość a żeby to wszystko było jeszcze trudniejsze i jeszcze ciekawsze dla widzów, skoczkowie wykonują to nad swoop pondem czyli basenem z wodą. Jest na co popatrzeć.

Skoczkowie wyskakują z wysokości 1700-1500 metrów a czaszę otwierają nieco szybciej niż normalnie, po około pięciu sekundach wolnego spadania, osiągając wcześniej prędkość nawet 100-120 km/h.

Skoczkowie zbliżają się do swoop pondu... i zaczynamy zabawę.

1. Celność

Cel jest oddalony o około 12 metrów od basenu. Najpierw muszą zanurzyć w basenie nogę, a później dopiero kierować się do celu, dzięki czemu zyskują dodatkowe punkty.
Konkurencja polega na przelocie pomiedzy pachołkami wyznaczajacymi kurs jak i krawędzie trasy. Dodatkowe punkty otrzymuj się za kazdą „bramkę” która przekroczona zostanie przy jednoczesnym ślizgu po tafli wody. Finalnie punkty otrzymuje sie również za lądowanie jak najblizej wyznaczonej strefy. Po przelocie nisko nad wodą, skoczek ma za zadanie lądowanie jak najbliżej celu (kwadratu wyznaczonego w strefie lądowania – piaszczystej „skoczni”).

2. Dystans

To konkurencja polegająca na jak najdłuższym przelocie pomiędzy pachołkami wyznaczającymi kierunek i granice toru lotu. To jak najdłuższy przelot począwszy od bramki wlotowej. Tą próbę można porównać do skoku w dal.

Należy przelecieć jak najdalej od punktu wejścia tuż nad wodą pomiędzy bramki. W basenie są dwie bojki, do których przymocowane są fotokomórki. Skoczek musi znaleźć się nie wyżej niż około metra nad wodą, by zmieścić się w bramce wyznaczonej przez wspomniane fotokomórki. I kto doleci dalej, ten lepszy.

3. Prędkość

Czyli speed. To napędzanie czaszy do najwyższej możliwej prędkości, wejście do bramki i wyjście z drugiej bramki po łuku.

Konkurencja polega na przelocie miedzy pachołkami wyznaczającymi tor lotu w jak najkrótszym czasie, czyli uzyskanie jak największej prędkości. Czas mierzony jest od momentu przecięcia wiązki laserowej skierowanej poprzecznie do toru lotu do momentu przecięcia drugiej wiązki na bramce wylotowej. (mierzone z dokładnością do tysięcznej sekundy).

Wszystko wygląda spektakularnie, dzieje się bardzo szybko i wymaga od zawodników nie lada precyzji. To z kolei oznacza długie godziny ciężkich treningów a co z nich wyniknie, dowiemy się już niebawem. Trzymajcie kciuki!

Ale już dziś zapraszamy na Lotnisko Szymanów do kibicowania 25 najlepszym skoczkom spadochronowym świata podczas rozgrywanych zawodów Canopy Piloting Polish Open, zorganizowanych przez Aeroklub Wrocławski. Zawody te są przygotowaniem do rozgrywek podczas The World Games.

W poniedziałek we Wrocławiu rozpoczęła się konferencja FAI Mid Year Meeting, która potrwa do 19 lipca. Jest to spotkanie najważniejszych władz światowego sportu lotniczego.

Nieoficjalnie Aeroklub Polski dowiedział się, że Prezydent FAI Frits Brink zamierza cały tydzień spędzić we Wrocławiu, najpierw na konferencji, a w drugiej części tygodnia wiernie kibicując na lotnisku.

Kilka słów od Prezydenta FAI, na chwilę przed otwarciem konferencji znajdziecie tutaj.

A już od czwartku do niedzieli, w godzinach 8:00 - 20:00 fani lotnictwa, którzy przybędą na Lotnisko Szymanów, będą mogli podziwiać zmagania pilotów w trzech dyscyplinach: akrobacjach szybowcowych, spadochroniarstwie i motoparalotniarstwie.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus