Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bardzo dobry start Artura Kielaka w zakończonych właśnie ME w Akrobacji Samolotowej w Dubnicy

Artur Kielak szósty w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej, Polacy na czwartym miejscu w klasyfikacji drużynowej

Dubnica, 20 sierpnia 2011 r.: Artur Kielak, z Aeroklubu Śląskiego wywalczył w klasyfikacji generalnej w zakończonych w Dubnicy Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej bardzo dobre szóste miejsce i jest to najwyższy wynik indywidualny polskiego pilota w zawodach o randze międzynarodowej, przy tak dużej liczbie startujących zawodników od 1997 r. Zawody po raz kolejny należały do reprezentacji Francji. Francuzi zajęli w klasyfikacji końcowej kolejno trzy pierwsze miejsca. Simon Fick zdobył złoto, Baptiste Vignes srebro, a Simon de la Breteche brąz. Tym samym aktualni Mistrzowie Świata obronili również tytuł Mistrzów Europy zdobyty w na Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Radomiu w 2009 r. Wyniki indywidualne: www.civa-resu

Prawie od samego początku w klasyfikacji generalnej pierwszych osiem miejsc zajmowali Francuzi i Rosjanie, Arturowi udało się po pierwszym programie nieznanym przebić przez silną francusko-rosyjską dominację i utrzymać swoją pozycję do końca. To właśnie programy nieznane zapewniły mu wysokie oceny. Artur Kielak: - Wiązanki nieznane, były bardzo ciekawe i miały wiele skomplikowanych momentów, jeżeli chodzi o zarządzanie energią samolotu i tym samym optymalnym prosperowaniem wysokością, a to miało wpływ na płynność pilotowania. Ponadto jak zawsze, było sporo figur z dużym ujemnym przeciążeniem i gwałtownymi przejściami na przeciążenia dodatnie. Tolerancja czasami dochodziła do 15g. Artur dodaje, że największym wyzwaniem dla wszystkich pilotów był zdecydowanie kwadrat wykonywany na ujemnym przeciążeniu z szybką (autorotacyjną) beczką na jego górnym boku.

Artur Kielak zaznacza też, że nie bez znaczenie było położenie lotniska: Miało to ogromne znaczenie. W terenie górzystym nie ma wyraźnej linii horyzontu, a przy dodatkowym zamgleniu lub zachmurzeniu, bardzo trudno jest ocenić kąty i piony w trakcie wykonywania akrobacji z bardzo dużymi przeciążeniami.

Polakom niestety nie udało się wywalczyć drużynowo brązowego medalu. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce na dziesięć sklasyfikowanych zespołów. Do rywalizacji drużynowej wliczane są wyniki klasyfikacji generalnej trzech najlepszych pilotów z reprezentacji. Przed Polakami znaleźli się odpowiednio Francuzi, Rosjanie i piloci z Ukrainy. Warto jednak podkreślić, że rywalizacja z zespołem z Ukrainy była zacięta i trwała do ostatniego lotu. Różnica procentowa pomiędzy oboma zespołami wyniosła zaledwie 0,0726 pkt procentowego na korzyść Ukrainy. Za Polakami z różnicą ponad 3 pkt procentowych znalazł się zespół z Wielkiej Brytanii.

Wyniki indywidualne polskich pilotów w klasyfikacji generalnej:

  • Artur Kielak z Aeroklubu Śląskiego – 6,

  • Radek Rumszewicz z Aeroklubu Mieleckiego – 23,

  • Łukasz Czepiela z Aeroklubu Poznańskiego – 36,

  • Ireneusz Jesionek z Aeroklubu Radomskiego – 38,

  • Łukasz Świderski z Aeroklubu Podhalańskiego – 39,

  • Bartłomiej Pyzik z Aeroklubu Podkarpackiego – 43,

  • Piotr Szczepański z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej – 54.

Hanna Raiha, z ekipy sędziowskiej podliczyła, że w ciągu tygodnia sędziowie wystawili łącznie ponad 2 800 ocen. Piloci wykonali łącznie ponad 200 lotów (wiązanek jak potocznie nazywane są programy) składających się z od kilku do kilkunastu figur. Poszczególne figury wiązanki byłayosobno oceniania przez każdego z jedenastu sędziów, pracujących pod przewodnictwem Nicka Buchanana. Dyrektorem zawodów był Pavol Kavka. I jak z zaznaczała Hanna – To był bardzo pracowity tydzień dla sędziów, ale każda sekunda była warta czasu spędzonego na linii sędziowskiej.

Ostatniego dnia zawodów – w piątek – piloci latali do zachodu słońca, aby rozegrać cały drugi program nieznany Do konkurencji zostało dopuszczonych 42 zawodników w tym pięciu Polaków. (Kielak, Rumszewicz, Czepiela, Jesionek i Świderski). Piloci zostali podzieleni na trzy grupy zgodnie z wynikami z poprzednich lotów. Jako pierwsza startowała grupa średnia, potem najlepsza a na końcu najsłabsza, ponieważ jej wyniki nie były bardzo istotne jeżeli chodzi o końcowy wynik zawodów, a pogoda psuła się z godziny na godzinę. Dodatkowo w piątek wszystkim zawodnikom bardzo przeszkadzał silny wiatr w strefie, co dodatkowo zwiększało atrakcyjność lotów. Piloci wykonują loty w strefie o wymiarach 1000m x 1000m x 1000m. Przekroczenie jej granic zarówno w poziomie jak i w pionie powoduje naliczenie punktów karnych i niższą ocenę sędziowską za „lokalizacje w strefie”. Zbyt nisko wykonywane elementy figur mogą spowodować dyskwalifikację. Konkurencje wygrali Francuzi Fick, Vignes i de la Breteche. Artur Kielak był 9, Radek Rumszewicz 16 a Łukasz Czepiela 16. Rywalizacja w ramach 7. Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej zakończyła się w piątek, 19 sierpnia o zachodzie słońca.

Relacje z poszczególnych dni: akrobacja.aeroklubpolski.pl
Strona mistrzostw (dostępne zdjęcia i filmy): www.eaac2011.sk
Wyniki: www.civa-results.com
Informacje o Arturze (film dostępny na podstronie o mnie): www.arturkielak.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony