6. Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej rozpoczęte

6th FAI Eauropean Advanced Aerobatic Championship, Radom-Piastów

47 zawodników z 17 państw zgłosiło się do udziału w 6. Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej w kategorii Advanced organizowanych przez Aeroklub Radomski w imieniu Międzynarodowej Federacji Lotniczej oraz Aeroklubu Polskiego.

Do pierwszego porannego briefingu w dniu dzisiejszym (7/08 godz. 9:00) piloci mieli możliwość zgłoszenia udziału w mistrzostwach. Do tego czasu musieli też przedstawić swoje programy dowolne. Konkurencja ta (program dowolny układany przez zawodników) rozpocznie się w niedzielę.

Podczas briefingu wylosowane zostały numery startowe do pierwszej konkurencji (Program Q – obowiązkowy znany), rozpoczynającej się w dniu dzisiejszym (7/08). Z numerem 1 startuje Polak, jako ostanie będzie startował Szwed.

Skład polskiej reprezentacji:
Ireneusz Jesionek – Aeroklub Radomski, samolot Extra 300L
Krzysztof Kossiński – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, samolot Extra 330LC
Robert Kowalik – Aeroklub Radomski, samolot Extra 300L
Wojciech Krupa – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, samolot Extra 330LC
Radosław Rumszewicz – Aeroklub Mielecki, samolot Extra 300L

Trener kadry narodowej w akrobacji samolotowej: Stanisław Szczepanowski

W mistrzostwach wystartuje też Artur Strączek, Polak ze szwajcarską licencją sportową – samolot Extra 300L.

Starty w konkurencji obejmującej program dowolny rozpoczną się w najbliższą niedzielę (9.08). Zawodnicy mieli obowiązek zgłoszenia swoich programów najpóźniej 48 godzin przed rozpoczęciem konkurencji.

Najliczniejsze reprezentacje wystawili Niemcy i Francuzi. We francuskim zespole jest również jedyna kobieta biorącą udział w mistrzostwach – Benedicte Blachard startująca na samolocie CAP231.

Wszyscy piloci będą wykonywać akrobacje na samolotach z silnikami o mocy ograniczonej do 300 KM. Loty nad lotniskiem będą wykonywane w strefie o wymiarach 1000 na 1000 m i na wysokościach w granicach 200 - 1200 m. Za lot poza wyznaczonym obszarem będą naliczane punkty karne.

W ramach mistrzostw planowane są trzy konkurencje:

  • Program Q, obowiązkowy znany - podany do wiadomości min. 6 miesięcy przed mistrzostwami, rozpoczęcie w dniu dzisiejszym 7//08

  • Program dowolny układany przez zawodników wg. określonych przepisów zgłaszany nie później niż 48 godzin przed rozpoczęciem konkurencji, rozpoczęcie nie wcześniej niż w niedzielę 9/08

  • Dwa programy nieznane układane przez jury w trakcie zawodów i ogłoszone minimum 24 godz. przed konkurencją – termin rozpoczęcia do potwierdzenia


Zawodnicy będą oceniani przez siedmiu sędziów, którym przewodniczy Pavol Kavka ze Słowacji. Przewodniczącym jury jest Jiri Kobrle z Czech. Za każdą z figur zawodnicy otrzymają ocenę od 0 do 10 pkt. Następnie komputer wg specjalnego programu wyliczy uśredniony wynik. Zawody wygra zawodnik z największą liczbą punktów.

***
Ceremonia otwarcia mistrzostw rozpocznie się 7 sierpnia o godzinie 19:00 na Placu Konstytucji w Radomiu. Uroczyste zakończenie mistrzostw odbędzie się 15 sierpnia na lotnisku Piastów. Na zakończenie zaplanowano pokazy lotnicze - m.in. pokaz umiejętności jednego z najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie Jurgisa Kairysa, oraz pokazy w wykonaniu zwycięzców mistrzostw. Publiczność będzie mogła również podziwiać zespół akrobacyjny ORLIKI.

Aeroklub Radomski po raz trzeci będzie organizatorem najwyższych rangą mistrzostw. W 2006 r. do Radomia zlecieli najlepsi piloci w akrobacji samolotowej z całego świata. Padł wówczas rekord liczby uczestników. W 2008 r. o tytuł mistrza Europy w akrobacji walczyli w Radomiu piloci szybowców. Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI doceniła perfekcyjną organizację mistrzostw i powierzyła Aeroklubowi Radomskiemu rolę gospodarza po raz trzeci.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus