20. rocznica pobicia rekordu prędkości okrążenia Ziemi

Steve Fossett (fot. John Mathew Smith/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)

24 listopada 2000 r. amerykański pilot Steve Fossett i jego załoga w osobach Alexander Tai i Pierre d’Avenas okrążyli kulę ziemską w kierunku zachodnim z rekordową prędkością – 805,59 km/h.

Dziś, dwadzieścia lat później ten rekord jest nadal aktualny.

Trzej lotnicy wystartowali z Cabo San Lucas w Meksyku 22 listopada i wylądowali dwa dni później w tym samym miejscu po przelocie przez Kona, Majuro, Palau, Singapur, Male, Nairobi, Abidjan, Fortalezę i Barranquilla. Całkowity czas lotu wynosił 51 godz. 35 min. 13 sek. Lot odbył się na pokładzie Cessny Citation X, napędzanej silnikiem Tay wyprodukowanym przez Rolls Royce.

Wybrane rekordy lotnicze Steva Fossetta

Steve Fossett pobił co najmniej 89 lotniczych rekordów świata na: szybowcach, statkach powietrznych z napędem, balonem i sterowcach. W momencie bicia rekordu z listopada 2000 roku 56-letni Fossett miał ich na swoim koncie już 48.

Kilka miesięcy wcześniej, 16 lutego 2000 r., Amerykanin ustanowił ten sam rekord prędkości lotu dookoła świata, ale w kierunku wschodnim (901,07 km/h). Dokonał tego z Darrinem Adkinsem i Alexandrem Tai.

W następnych latach podejmował kolejne próby bicia rekordów. 3 lipca 2002 r. okrążył samotnie kulę ziemską balonem i ustanowił rekord najkrótszego czasu lotu dookoła świata – 320 godz. 33 min. Został także pierwszym człowiekiem, który samotnie, bez międzylądowań i bez uzupełnienia paliwa, obleciał świat w czasie 67 godzin. Podróż odbyła się w dniach 5–6 marca 2005 roku na pokładzie samolotu Global Flyer. Trasa wiodła m.in. nad Chicago, Toronto, Londynem, Paryżem, Kairem, Bahrajnem, Kolkatą, Szanghajem, Tokio, Honolulu i Los Angeles.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus