18 dni do zawodów o Puchar Gordona Bennetta 2016!

Puchar Gordona Bennetta 2016

W Gladbeck w Niemczech 15 września 2016 wystartuje 60. edycja Pucharu Gordona Bennetta. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba zawodników – 25 załóg z całego świata. O to cenne trofeum walczyć będą także polskie załogi balonowe.

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie czyli Pucharu Gordona Bennetta 2016 pozostało 18 dni. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze odbędzie się w dniach od 15 – 24 września 2016.

W tym roku o Puchar walczyć będzie 25 załóg z całego świata. To rekordowa liczba zawodników, którzy wystartują w zawodach. Wśród nich także polska załoga balonowa – Team Poland One.

Liczymy na świetny wynik polskiej ekipy. Załoga Team Poland One –  w osobach Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk nie po raz pierwszy wystartuje w najpopularniejszych zawodach balonów gazowych. Obaj zawodnicy w swojej sportowej karierze mają na koncie dwa rekordy Polski: w długości i czasie trwania lotu.

Medalowe pozycje są także w zasięgu drugiej polskiej ekipy startującej z numerem POL-2. Pilot Mateusz Rękas oraz Co-pilot Jacek Bogdański polecą w tym roku na nowym balonie Cameron GB-1000. W zeszłym roku Puchar Gordona Bennetta piloci zakończyli na 10. miejscu, po nieco przedwczesnym lądowaniu w Luksemburgu (po niecałych 34 godzinach i 800 kilometrach) ze względu na awarię aparatury tlenowej.

Obaj piloci są wielokrotnymi reprezentantami Polski:
Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze oraz aktualny Mistrz Polski Juniorów balonów na ogrzane powietrze. Na dzień 25.08.2016 zajmuje I miejsce w tegorocznym rankingu Polskich pilotów. Najmłodszy w historii kapitan w Pucharze Gordona Bennetta.

Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski) – wieloletni członek kadry balonowej.  W środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie (przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie).

Historia Gordona Bennetta – cenny polski wątek

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu.

Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.

Polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta, ostatni raz w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Wszystkie informacje i aktualizacje dotyczące tegorocznego konkursu są  publikowane na www.gordonbennett.aero. Za pośrednictwem tej strony internetowej będzie można także na żywo śledzić zmagania zawodników w dzień i w nocy.

Trzymamy kciuki za występ Polaków!

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus