Przejdź do treści
Źródło artykułu

VII Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD Salami

Już w najbliższy weekend (28.02-01.03.2020 r.) po raz siódmy Aeroklub Nowy Targ i Firma PCD SALAMI będą organizatorami Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar Firmy PCD SALAMI. Udział swój, tak jak przez poprzednie lata, i tym razem zapowiedziało wielu pilotów z całej Polski. Przewidujemy przyjazd około 25 balonów.

Zawody w Nowym Targu, jak co roku, będą rozgrzewką przed startami w kolejnych edycjach Balonowego Pucharu Polski. Pomimo że startujący w nich piloci nie zdobywają punktów do rankingu pilotów polskich, większość z nich stara się uzyskać jak najlepszy wynik w rywalizacji sportowej. Dla wszystkich udział w tych zawodach jest jednocześnie okazją do podziwiania niewątpliwie jednego z piękniejszych zakątków naszego kraju. Ośnieżone Tatry i Podhale widziane z balonów pozostają w pamięci przez wiele miesięcy. Dowodem popularności naszej imprezy są zapytania wielu pilotów jeszcze w trakcie sezonu letniego o kolejną ich organizację.


Warto, przy okazji, w skrócie wyjaśnić zasady rozgrywania zawodów balonowych. Balon jest aerostatem, który - mówiąc najprościej - zawieszony jest w powietrzu i przemieszcza się wraz z nim. Dlatego kierunek i prędkość lotu uzależniona jest od kierunków i prędkości (zmieniających się wraz z wysokością) wiejących wiatrów. Zawodnik podczas zawodów, wykorzystując odpowiednie kierunki wiatrów, stara się osiągnąć wyznaczony przez dyrektora sportowego cel, którym jest najczęściej wyłożony na ziemi płócienny krzyż. Tam należy jak najcelniej zrzucić marker, czyli wstążkę o długości ok. 1,5 metra z zaszytym z jednej strony woreczkiem z piaskiem. Podczas jednego lotu może zostać rozegrane kilka konkurencji.


Starty mogą odbywać się ze wspólnego miejsca, np. z lotniska lub z dowolnego miejsca wybranego indywidualnie przez pilota. Miejsce wyboru startu również zależy od wiejących wiatrów.

Ponieważ jednym z założeń organizatorów jest pokazanie kibicom i sympatykom balonów z bliska, to planowane są starty z lotniska (jeżeli kierunki wiatru na to pozwalają). Czasem jednak sytuacja meteorologiczna zmusza organizatorów do wykonania startów z innego miejsca, wtedy planowany jest co najmniej jeden cel na lotnisku i prawdopodobnie lądowanie w jego pobliżu, co również robi wrażenie i niewątpliwie warte jest zobaczenia.


Mamy nadzieję, że pogoda i tym razem będzie sprzyjająca, zapraszamy więc wszystkich chętnych do wspólnej zabawy. Starty balonów najprawdopodobniej będzie można podziwiać bezpośrednio z płyty lotniska w Nowym Targu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony