V Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe rozegrane

V Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe (fot. aeroklub.nowytarg.pl)

To już tradycja. Od 5 do 7 stycznia na Podhalu po raz piąty rozegrane zostały Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD SALAMI, która od pięciu lat jest właścicielem, jak dotąd jedynego balonu w tym rejonie. Po raz kolejny Aeroklub Nowy Targ był głównym organizatorem tego wydarzenia. Celem zawodów było propagowanie sportu balonowego na Podhalu.

Jak zwykle piloci dopisali i z całej Polski zgromadziło się 20 ekip. Po raz pierwszy w historii tutejszych zawodów pogoda w pełni dopisała i rozegranych zostało 5 konkurencji we wszystkich zaplanowanych trzech lotach.

Zawody noszą nazwę zimowych, tym razem jednak odbyły się w aurze bardziej wiosennej. Ciepły wiatr halny doprowadził do stopienia się śniegu, który jeszcze kilka dni wcześniej pokrywał całe Podhale. Nie zraziło to jednak ani organizatorów, ani pilotów i pomimo wilgotnego podłoża balony trzykrotnie wzbijały się w powietrze.

Drugi lot – dla podniesienia atrakcyjności wydarzenia – połączony był ze skokami spadochronowymi. Pomimo szybkiego wiatru na wysokości wyrzutu skoczków udało się tak zaplanować starty balonów, że wszyscy spadochroniarze lądowali na lotnisku aeroklubu przed licznie zebraną publicznością.


Kacper Borkowski zwyciężył w V Nowotarskich Zimowych Zawodach Balonowych (fot. Jakub Świst)

W rywalizacji sportowej zwycięzcą po pięciu konkurencjach został 19-letni pilot Aeroklubu Nowy Targ Kacper Borkowski, z niewielką przewagą punktową przed pilotem Mateuszem Rękasem  z Mościckiego Klubu balonowego z Tarnowa oraz Arkadiuszem Iwańskim z Aeroklubu Włocławskiego (dwukrotnym zwycięzcą poprzednich edycji nowotarskich zawodów).

Wyniki:
•  Konkurencja 1
•  Konkurencja 2
•  Konkurencja 3
•  Konkurencja 4
•  Konkurencja 5
•  Klasyfikacja generalna po 5 konkurencjach

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus